2018 Gemi Adamı Cüzdanı Nedir ve Nasıl Alınır ?

2018 Gemi Adamı Cüzdanı Nedir ve Nasıl Alınır ?

Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olunca bu sektörde çalışmak isteyen insanlar bir hayli fazla oluyor. Bu nedenle Gemi Adamı Cüzdanı ne demek , ne işe yarar ve nasıl alınır gibi konularda bilgi sahibi olacağınız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ancak son dönemlerde bu işlere de bir takım karanlık tipler el atmış durumda bu konuda da bazı şeyleri belirtmek istiyorum. Günümüzde işsizlik bir hayli fazla seviyede ve bu da insanları özellikle gençleri farklı sektörlerde iş yapmaya , yeni iş kanalları bulma gibi konularda araştırma yapmaya itiyor. İşte tam burada son dönemlerde bir hayli hörtleyen “İş garantili denizcilik kursu” terimini ortaya çıkartıyor. Özellikle internette yer alan ilanlarda hatırı sayılır miktarlarda maaş vaat ederek kursa davet edip insanların zaten olmayan maddi imkanlarını zorlayarak kendilerine Gemi Adamı Cüzdanı vermeyi vaat ediyorlar. Bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı ve her söylenene inanmamanızı tavsiye ediyorum. Sektörde maaşlar üç aşağı beş yukarı bellidir. Sizlere piyasa koşullarının 5 katı veya 10 katı maaşları dillendirerek sizden kayıt ücreti,kurs ücreti gibi başlıklar altında para talep eden kurs , kişi ve kurumlara çok güvenmeyin derim. Bu konuda çeşitli internet sayfalarından yapacağınız araştırmalar ile kendinizi garanti altına alabilirsiniz. Bu yazıda temel olarak iş vaadi değil , Gemi adamı cüzdanı’ nın ne işe yaradığı , ne anlam ifade ettiği ve nasıl alındığını bulacaksınız. Eğer Ek iş yapma fikri ile ilgileniyorsanız yazıyı okuduktan sonra buradan kolaylıkla yapılabilecek ek iş fırsatlarına göz atabilirsiniz. EK İŞ FİKİRLERİ

Gemi Adamı Cüzdanı Nedir ?

Gemi adamı cüzdanı , kara sularımızda ticari olarak hizmet veren tekne , gemi vb. taşıtlarda çalışan ve çalışmak isteyen kişilere verilen bir belgedir. Bu belge aslında bir anlamda pasaportunuz ve kimlik belgenizdir. Denizlerde çalışmak için gerekli olan teorik bilgileri kurslarda aldığınızı, teorik olarak çalışmaya elverişli olduğunuzu gösteren bir nevi sertifika olarak da nitelendirilebilir. Ticari olarak hizmet veren deniz taşıtlarında resmi olarak çalışmanızı sağlayan bir belgedir.

Gemi adamı cüzdanının yasal olarak açılımı ise şu şekildedir. Türkiye karasuları dışına taşıma yapan araçların memur ve mürettebatına verilen vesikalar başlığını taşıyan 5682 sayılı kanunun 20.Md.göre; Türkiye karasuları dışına çıkan Türk gemilerinin Türk Vatandaşı olan mürettebatına usulüne uygun olarak T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Liman Müdürlüklerince verilir. İstanbul Emniyet Müdürlüğünce tasdik (vize) edildikten sonra pasaport yerine geçerli bir belge olarak kullanılabilmektedir. Geçerlilik süresi 5 yıldır.

Peki Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Alınır ?

Öncelikle Gemi Adamı Cüzdanı alabilmek için ilk koşul sabıka kaydınızın olmamasıdır.  Ayrıca daha önce herhangi bir liman başkanlıklarından cüzdan almamış olmanız gerekmektedir.

Gemi Adamı cüzdanı T.C Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı ve Bölge liman başkanlıkları tarafından verilmektedir. Aynı zamanda pasaport özelliği taşıdığı için belgenizi liman başkanlığından aldıktan sonra emniyet müdürlüklerine giderek tasdik ettirmeniz ve kayıt altına aldırmanız gerekmektedir.Başvuru öncesinde Yetkili olan kurslara kayıt yaptırarak zorunlu eğitimini tamamlamanız , gerekli olan dersleri teorik dersleri öğrenmeniz gerekmektedir. Ardından Liman başkanlıkları tarafından açılan sınav merkezlerine giderek sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınavdan da başarılı olursanız belgeyi almaya hazırsınız demektir.

 

Belge için kayıt sırasında istenen evraklar ;

Kimlik Fotokopisi

Sabıka kaydı

İkametgah

15 Fotoğraf ( Arka fonu beyaz )

Diploma Fotokopiniz ( Noter Tasdikli ). Diploması olmayanlar öğrenci belgesi de getirebilirler.

Nüfus kayıt örneği

Terhis Belgesi

Not : Bayanlarda katılabilirler. Hostes veya Garson olarak cüzdan çıkarabilirler.

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara