2018 Teşvik Kredileri 

2018 Teşvik Kredileri

2018 yılında çok sayıda girişimciye teşvik finansmanı sağlanmış ve halen de bu teşvikler devam etmektedir. Ülke ekonomisini canlı tutmak ve özel sektörün ülke ekonomisindeki yerini artırabilmek adına esnaflara önemli teşvik kredileri sağlanmaktadır.

Bu yıl en çok konuşulan devrim niteliğindeki teşvik ise esnafa 300 bin TL hibe olmuştur. KOSGEB Başkanı Profesör Dr. Cevahir UZKUR, Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelere desteğin 500 bin TL’ye ulaşacağını ifade etmişti.

 

150.000 TL’ye Kadar Geri Ödemesiz Kredi İmkanı

 

KOSGEB, personel giderleri ve teçhizat alımları için 150 bin TL’ye kadar geri ödemesiz kredi sağlamaktadır. Kurum, işletme açılışında ve devamlılığında meydana gelebilecek bütün maddi sıkıntıların aşılması adına bu fırsatları ön plana çıkarmaktadır.

 

Kadın Girişimcilere 100.000 TL Faizsiz Kredi

 

Ülke genelinde kadın girişimcilerin sahada aktif rol alabilmesi adına KOSGEB, birbirinden yeni fırsatlar tanımaktadır. Ekonomide kadın girişimcilerin daha aktif rol alabilmesi adına 100.000 TL faizsiz teşvik kredi olanağı sağlanmaktadır. Üstelik 100.000 TL faizsiz kredinin 50.000 TL’si geri ödemesiz olarak girişimcinin hesabına finanse edilmektedir. Kredi ve hibelerden yararlanmak için aranan tek şey ise proje geliştirme ve oluşturmadır.

Özellikle de 2018 yılında kadın girişimcilere çok büyük önem verilmiştir. Kadınların hem sosyal hem de iş hayatında aktif rol almasının ülke ekonomisine çok önemli katkıları olmuştur.

 

Tarım ve Hayvancılık Kredileri

 

KOSGEB, tarım sektöründe faaliyet gösteren vatandaşlar için çiftçi destekleri sağlamaktadır. Kurumun şartlarını sağlayarak köye yerleşen bir vatandaş 150.000 TL destekten faydalanabiliyor. Burada özellikle de genç çiftçilere büyük fırsatlar tanınmaktadır. Banka bu destek kredisini üreticiye transfer ediyor ve geri ödemeyi 7 yıl geciktiriyor.

150.000 TL krediden faydalanan girişimcilerin 50.000 TL’si devlet tarafından karşılanıyor. Ödenmesi gereken 100.000 TL ise sıfır faiz ve oldukça esnek ödeme koşullarıyla talep ediliyor.

 

Tarım Teşviki İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

 

KOSGEB hibe kredisinden faydalanmak isteyen girişimcilerin 18-40 yaş aralığında olması gerekmektedir. Girişimci 20.000’in altında bir nüfusa sahip kırsal kesimde ikamet etmelidir.

Üretici; bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, et, süt, yem bitkileri gibi pek çok alanda KOSGEB desteği alabilmektedir.

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara