adet sancısına iyi gelen yöntemler

Adet Sancısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Kadınların her ay bir defa da olsa yaşadığı adet sancısı, çoğu zaman bir kabus gibi geçebiliyor. Özellikle bu sancılı dönemi ağır olarak geçiren kişiler için bu yazımız çok yararlı olacaktır. Peki, adet sancısı neden olur ve nasıl geçer? Adet sancısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir?

 

Kadınların kabusu: Adet sancısı !

 

Adet dönemi, kadınların 28 günde bir yaşadığı, ortalama 4-5 gün süren dönemdir. Bazı kadınlar bu dönemi ağır sancılarla geçirir. Adet sancısı, kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları, rahimdeki kasılmalardan dolayı ortaya çıkan, bazı zamanlar ise gerçekten bir işkenceye dönüşebilen sancılardır. Bu sancı adet gününden 24 saat önce de oluşabilir. Ağrınızın şiddetine bağlı olarak, sancınız bazen kasıklarınıza, belinize hatta bacaklarınıza vurabilir.

 

Adet sancısı neden olur?

 

 • Adet sancısının bir nedene bağlı olmak zorunda değildir. Çoğu adet sancısı yapısal özelliklere dayanır. Bu dönemde meydana gelen sancının nedeni, rahimdeki dolaşımın azalması ile beraber adet kanının dışarı atılması için meydana gelen kasılmalardır. Rahim içinde salgılanan, ağrıyı hissetmeyi sağlayan hormon prostaglandin hormonu nedeniyle, sinir uçlarınız uyarılır ve bu da sancıya yol açar. Böylece adet dönemini ağır olarak atlatan kadınların kanlarında yüksek oranda prostoglandin hormonu bulunur.

 

 • Adet sancısı, bu belirtilen yapısal özellikler dışındaki herhangi bir rahatsızlıktan dolayı da meydana gelebilir. Rahmin şekli, farklı pozisyonlarda olması, rahimde veya yakın organlarda iltihap olması, rahim tümörleri gibi etkenler adet sancınızı tetikleyebilir.

 

 • Kürtaj ve enfeksiyon gibi sebeplerden dolayı rahim ağzında meydana gelen darlık, adet kanının dışarıya atılmasını zorlaştırmaktadır. Bu durum da doğal olarak adet sancısının artmasına neden olur.

 

 • Kronik enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri ve diğer bazı jinekolojik hastalıklar adet sancınızda olumsuz rol oynar. Adet sancılarına, 28 yaşından sonra rastlamışsanız ve şiddetini artırmışsa, bunun nedeni endometriozis olabilir. Endometriozis, rahmin içerisindeki adet dönemlerinde dışarı atılması gereken tabakanın, rahim dışı, yumurtalıklar, böbrek gibi farklı kısımlarda bulunmasına denmektedir. Adet kanı, bu sebepten dışarı atılamaz ve sancıya yol açar.

 

Adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısına iyi gelecek besinler:

 • Adet sancısı yaşadığınız dönemde, ceviz, badem ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişler içerdikleri manganez sayesinde kramplarınızı hafifletecektir.

 

 • Yapılan bazı araştırmalara göre maydanozun, adet sürecine uyarı yaparak adet söktürmeye fayda sağlayıp, adet sancılarını da giderici bir özelliğe sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca, düzensiz adet döngülerinde de maydanozdan faydalanabilirsiniz. Bir bardak suyun içine bir tutam kadar maydanoz ekleyin ve 5 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra için. Günde en az 2 bardak tüketmeye özen gösterirseniz, adet sancılarınızın azaldığını göreceksiniz.

 

 • Et, balık, tavuk ve yanında yiyeceğiniz yeşil yapraklı sebzeler, adet döneminde kaybettiğiniz demiri kazanmanızı sağlar. Adet sancılarını gidermek için demir alımı çok yararlıdır. Özellikle de balık tüketiminizi artırmak, balığın yapısındaki Omega-3 sayesinde bu sancılı dönemi kolay olarak atlatmanıza yardımcı olacaktır.

 

 • Keten tohumu, içeriğindeki Omega-3’ler sayesinde kuvvetli bir antioksidan olma özelliği taşır. Bu dönemde, keten tohumu tüketerek şişkinlik ve iltihaplanmanın önüne geçebilirsiniz.

 

 • Zencefil, prostaglandin hormonunu azaltmada önemli bir rol oynar. Bu dönemde zencefil tüketimini arttırmak, adet sancısını azaltmaya yarar. Bunun haricinde adet öncesi dönemde meydana gelen halsizlik ve düzensiz adet sorunlarını da gidermeye yarar.

 

 • Toz zencefil, limon ve balla hazırlayabileceğiniz karışım bu dönemde sizin yardımcınız olacaktır.

 

 • Fesleğen, adet döneminde yaşanan ağrıyı ve krampları azaltmada etkili bir bitkidir. Fesleğenin yapısında bulunan kafeik asitler ağrıya sebep olan etkenleri ortadan kaldırır. Bir bardak suyun içinde bir tutam kadar fesleğeni kaynatıp, 15-20 dakika boyunca demlendirin. Bu yöntemi her gün, günde bir bardak tüketirseniz adet sancılarınız azalacaktır.

 

 • Tarçında adet sancısını azaltıcı etkiye sahip olan anti-inflamatuar özellikler bulunmaktadır. Ayrıca tarçın; manganez, kalsiyum ve demir bakımından da zengin bir baharattır. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı kadar tarçın koyup kaynatın. Biraz soğuduktan sonra içine bal ekleyerek günde 2-3 bardak tüketin. Adet sancılarına iyi geldiğini göreceksiniz.

 

 • Pekmez, adet sancısı için etkili olan bir diğer seçenektir. Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından zengindir. Pekmez, kanın pıhtılaşmasını azaltır. Böylece, rahim duvarlarındaki kasılmaların önüne geçer.

 

 • Araştırmalara göre, lavanta yağı, antiseptik ve yatıştırıcı özelliğe sahip bir yağdır. Lavanta yağının kokusu sizi sakinleştirerek, ağrınızı hafifletecektir.

 

 • Susam ve kişniş tohumu gibi küçük tohumlar, kramp ve sancılarınızı önleyecektir. Bir çorba kaşığı kişniş tohumunu bir 1.5 bardak suda kaynatın ve sonra yumuşamış olarak, 1 çorba kaşığı susamı ise yaklaşık 3 saat boyunca suda beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

 

 • Papatya çayı, rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Böylece rahim kaslarını da olumlu olarak etkiler. Adet döneminizde günde iki bardak papatya çayı sayesinde adet sancılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

 

 Adet sancısına iyi gelecek diğer yöntemler:

 

 • Adet sancısını geçirebilmek için en bilinen diğer yöntemlerden biri de sıcak kompresi yapmaktır. Sıcak su torbası ya da ısıtılmış olan bir havluyu karnınıza koyup, o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırırarak ağrınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise, uyguladığınız havlu ya da sıcak su torbasının çok fazla derecede sıcak olmamasına dikkat edilmesi gerektiğidir. Yine ılık bir duş alınması da rahatlamaya yardımcı olacaktır.

 

 • Adet döneminde gevşeyerek rahatlamak için bazı basit egzersizler de yapabilirsiniz. Uzanarak kollarınızı ve bacaklarınızı esnetebilirsiniz. Bunu yaparken de düzenli olarak nefes alıp verin. Adet sancısı nedeni ile vücudunuz oldukça gergin bir hal alır. Bu hareketler sizi rahatıp ağrınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

 • Adet döneminde ödeminizi atıp sancınızı azaltmak için bol bol su içmeniz de gerekir. Özellikle adet öncesinde içmiş olduğunuz su, ödem oluşmasını engelleyecektir. Eğer, yeterli miktarda su tüketmezseniz, vücut kendini koruyabilmek adına su tutarak ödem oluşturacaktır. Adet döneminde dikkat edilmesi gerekenler:

 

 • Adet sancısı yaşadığınız dönemlerde, kahve, çay ve kola gibi kafein maddesi içeren ve asitli olan içeceklerden uzak durmaya özen gösterin.

 

 • Özellikle de bu dönemde sigara ve alkolden tüketimi yapmamanız gerekir.

 

 • Kısa süren yürüyüşler yapmak dışında, kendinizi fazla yormamaya da dikkat etmelisiniz.

 

Sancılarınız bu yöntemler ile hafiflemiyor ise, ciddi ve uzun süreli sancılar çektiğinizi düşünüyorsanız en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına görünmenizi de tavsiye ederiz.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara