Ara Ödemeli Kredi Veren Bankalar

Ara Ödemeli Kredi Veren Bankalar

Bankaların müşterilerine sunduğu kredi ödeme türlerinden birisi de ara ödemeli kredidir. Ara ödemeli krediler müşteriler için oldukça avantajlı olup birçok kişinin tercih ettiği bir ödeme planıdır. Ara ödemeli kredi nedir şu şekilde açıklayalım.

Banka veya devlet tarafından kişilere sunulan kredilerin geri ödemeleri aylık olarak hesaplanmaktadır. Bu normal aylık ödemeler dışında fazladan kredi ödemesi yapılmasına ara ödeme denilmektedir. Mesela aylık düzenli ödemeler alırken bazı zamanlarda elinize yüklü miktarda para geçiyor olabilir. Bu dönemlerde kredi borcunuzun bir miktarını toplu halde ödeyebilirsiniz. Bu ödemeleri yapacağınız zamanı önceden kredi çekerken banka ile belirleyip düzenli olarak yapabileceğiniz gibi belirli dönemlerde elinize para geçtikçe de yapabilirsiniz. Burada ara ödemler ve taksit tutarları için serbestçe belirlenen bir ödeme tablosu hazırlanmaktadır.

Bankalar müşterilerinin bu ara ödeme imkanlarından faydalanması için 3, 6 ve 12 aylık planlar halinde ara ödemelerin yapılmasını planlarlar. Konut kredisi ödemelerinde 120 aya varan vadelerden de yararlanılabilmektedir.

Ara ödemeler kimler için uygundur?

Ara ödemeli kredi kimler için uygundur diye merak edenler varsa; belirli bir dönemde normalden daha fazla gelir sağlayanlar için uygundur. İkramiye almak, kira geliri, ek gelir, tarım veya turizm işi ile uğraşanlar elde ettikleri gelir ile ara ödemeler yapabilirler.

Ara ödemler yapıldığı taktirde kredinin taksit tutarında ve toplam kredinin faiz ödemlerinde azalma meydana gelir. Bu sayede kredi borcu kısa sürede tamamlanmış olur. Ara ödemler ile yapılan ödemeler toplam ana para borcundan düşülür. Özellikle ev kredisi gibi yüksek miktarlarda krediçekenler ara ödemler yaparak borçlarını kısa sürede bitirebilirler.

Ara ödemeli kredi veren bankalar hangileridir?

Şuan birçok banka müşterilerine kolaylık sağlamak için müşterilerin istekleri doğrultusunda ara ödemeli kredi imkânı sunmaktadır. Ara ödemeleri kredi veren bankalar başlıca şunlardır: Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş bankası, Halkbank, Finansbank, ING Bank, Vakıfbank, TEB, Yapı kredi, Akbank, Şekerbank, Odea Bank, HSBC, Fibabanka, Burgan Bank, Tekstilbank, Denizbank.

Ev veya taşıt kredisi çekeceğiniz zaman yukarıda saydığımız ara ödemeli kredi veren bankalar ile görüşerek ister düzenli ara ödemler ile ödeme yapacağınız, isterseniz de serbest ara ödemeler ile ödeme yapacağınız bir kredi ödeme planı hazırlayabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara