Araba Gaz Yemiyor Neden?

Araba Gaz Yemiyor Neden?

Günümüzde gerek rahatlığı gerek de diğer çeşitli sebeplerden dolayı araçlar insan hayatının vazgeçilmezleri arasındaki yerini almıştır. Fakat araçlar her ne kadar teknoloji harikası olsalar dahi bazen sürücülere zor anlar yaşatabilmektedir. Bu sebeple her sürücü aracı ile ilgili bazı bilgilere sahip olmalıdır ki aracının arızalanması durumunda en doğru davranışı sergilesin ve güvenli bir araç sürüşü elde edebilsin.

Birçok araç sürücüsünün en sık karşılaştığı temel araç arızalarından bir tanesi de arabanın, aracın gaz yememesi problemidir. Bilindiği gibi arabayı harekete geçirmek için gaz pedalı adı verilen araba aksamına ayak ile basılması gerekmektedir. Bu suretle araba içinde üretilen motordaki gücün lazım olduğu kadarı şanzımana iletilir ve araba çalışır. İşte araçlardaki temel arızalardan olan arabanın gaz yememesi problemi de bu sistemin aksamasından kaynaklanır ve aracın yavaşlamasına, teklemesine vb. sorunlar yaratmasına neden olur. bu sebeple bu durumdan kurtulmalı ve aracın tamiri mutlaka yapılmalıdır. Ancak aracın tamirinin yapılmasından önce bu arızanın neden oluştuğunun tespit edilmesi gerekilir. Genellikle bu arızanın anlaşılması için yapılması gereken ekstra bir şey bulunmamaktadır. Eğer siz arabanızın gaz pedalına yüklendiğiniz halde araba hızlanmıyor veya seyir halindeyken, hız yaparken araba da tekleme sorunu yaşıyor iseniz arabanızın bu arıza ile karşı karşıya kaldığını söyleyebilirsiniz. Ayrıca ” Aracın Çekişi düştü Neden Olabilir ” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Yazıyı okumak için tıklayın.

Peki ya araba neden gaz yemiyor? Öncelikle belirtmek gerekir ki bu arıza tipi yani arabanın gaz yememesi manuel arabalarda olduğu gibi otomatik şanzımana sahip arabalarda da olabilmektedir. Bu sebepledir ki tüm araç sahiplerinin arıza hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Bu arızada genelde yaşanan tekleme sorunun motorun güç üretmekle görevli olan bölümündeki silindirlerden kaynaklandığı biliniyor. Arabanın bu aksamı araba için gerekmekte olan ateşleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştiremediğinden dolayı güç üretilememekte ve bu da arabanın gaz yememesine neden olmaktadır.

Arabanın gaz yememesine sebep olan bir diğer neden ise aracın avans adı verilen ayarının yapılıp yapılmadığıdır. Avans ayarı tüm araçlar için çok büyük öneme sahiptir. Eğer arabanızın kontrollerini yaparken bu ayarı da düzgün bir şekilde yapmanız durumunda hem aracın gidişinde rahatlama yaşanacak hem de çoğu zaman aracınızın performansını dahi arttırmış olacaksınızdır. Bu ayarın bozulmasına arabadaki çeşitli parçalar sebep olabilmektedir. Avans ayarı bozuk olan bir araçta performans düşüklüğü yaşanır ve araba daha az yakıt tüketmeye başlar ki bu tehlikeli bir durumdur. Bu sebeple arabanızın avans ayarını yaptırmanız gerekmekte lakin bu ayarı da her usta yapamayacağından dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü bu ayar arabanın sesi dinlenerek yapılmakta ve çoğu araba ustasının bu işlemi gerçekleştiremediği bilinmektedir. Bu sebeple işin ehli olan araba ustaları seçilmeli ve bu ustalara arabalarınızı emanet etmelisiniz. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz.

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara