Asgari Ücretle Çalışanların Alınabilecek En Yüksek Kredi Nedir ?

Asgari ücretle ne kadar kredi alabilirim?

Kişileri ihtiyaçlarını gidermek ve istediklerine sahip olabilmek için gerekli nakit ihtiyaçlarını bankalar aracılığı ile karşılayabilmektedir. Bankalar müşterilerine sunduğu farklı kredi seçenekleri ile daha fazla müşteri çekmeye çalışmaktadır.

Bankalar kredi verirken elbette ki bazı kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bunların en başında kredi notu ve kişinin elde ettiğigelir gelmektedir. İşte bu noktada asgari ücretle çalışan kişilerde bu maaşları ile ne kadar kredi alabileceklerini merak etmektedir. Asgari ücretle ne kadar kredi alabilirim, en fazla alabileceğim kredi miktarı nedir diye merak edenler bu yazımıza göz atmalılar.

Asgari ücretliye kredi limiti

Bankalardan kredi çekmek isteyenler belirli bir kredi limitinde kredi çekebilirler. Burada çekilebilecek en yüksek limit miktarı belirlenirken kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarı dikkate alınmaktadır. Düşük ücretler ile yani asgari ücretler ile çalışan kişilerin çekebileceği en yüksek kredi miktarı aldıkları maaş miktarına göre belirlenmektedir. Maaş miktarı az olduğu için de çekilecek miktarda düşmektedir. Burada asgari ücretle çekilebilecek kredi limiti belirlenirken kişinin ödeyemeyeceği borç yükünün altına girmesi engellenmeye çalışılmaktadır. Bu sayede de ilerde yaşanabilecek maddi sorunların önüne geçilebilmektedir.

Asgari ücrete göre kredi miktarı belirlemesi

Bankalar kredi almak isteyen asgari ücretli kişilerin maaşlarına göre alabilecekleri kredi miktarını hesaplamaktadır. Burada kişinin aldığı aylık belgelenebilir gelir dikkate alınarak bu tutarın yarısı kadar aylık ödemesi olan kredi miktarına izin verilmektedir. Yani 1.603 TL olan asgari ücretin yarısı olan aylık ödemesi 702 TL’lik krediler için bankalar onay vermektedir. Bu miktar göz önünde bulundurulduğunda bir asgari ücretli 48 ay vade ile 33.696 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi çekebilir.

Asgari ücretli ne kadar konut kredisi çekebilir?

Konut sahibi olmak isteyen asgari ücretli kişiler burada da maaşlarının az olmaları nedeniyle ancak belirli bir miktar kredi çekebilirler. 1.603 TL asgari ücret alan bir kişi 120 ay vade ile konut kredisi almak istediği zaman en fazla alacağı miktar 84.240 TL olmaktadır. Burada konut kredisi hesabı yapılırken konut kredisi vadesi asgari ücretin yarısı ile çarpılıp alınabilecek olan konut kredisi limiti belirlenmektedir.

Asgari ücretle ne kadar kredi çekebilirim diye merak edenler burada belirttiğimiz gibi maaşlarının yarısını dikkate alarak çekebilecekleri en yüksek kredi miktarı görebilirler.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara