naturelbilgicom_kredi_borcu_avukat

Avukatta Olan Banka Kredi Borcu

Avukatta Olan Banka Kredi Borcu

Bankalar müşterilerine kredi finansmanı sağlarken borçların düzenli olarak ödenmesini ister. Borçlarını düzenli ödemeyen kişilerin kredi notu ciddi düşüşler yaşamaktadır. Bu durum da tüketicinin daha sonra kredi veya kredi kartı taleplerinin reddedilmesine sebep olmaktadır.

Borçları düzenli ödememenin bir diğer sonucu da borçların avukata gönderilmesidir. Bu durum tüketici için bir hayli sancılı olur çünkü defalarca icra mektupları gönderilir ve isminiz kara listeye düşer. Kara listeye düşen bir ismin yeniden temize çıkması ise en az 5 yıldır. Tüketici bu 5 yıl içerisinde borçlarını düzenli olarak ödemesi halinde ancak ismini temize çıkarabilir.

Kredi Borcu Avukata Düşerse Ne Olur?

Kredi borcunun avukata düşmesi halinde tüketici yasal prosedürlere tabii tutulur. Bu da maaşın 4’te birine banka tarafından el koyulması anlamına gelir. Bu süreçte avukat defalarca borçlu tüketici ile irtibata geçer ve faiz indirimi gibi imkanlar sağlar. Bunun yanında banka da ödenmemiş borç için fazladan taksit uygulaması yapar.

Unutulmamalıdır ki geçmiş zamanlarda yaşanan haciz durumları söz konusu değildir. Yani görevli avukat eve gelerek evdeki eşyaları haczedemez.

Ürünlere Satılamaz Şerhi Koyulur

Borcunu ödemeyen tüketici üzerine bulunan araç ve ev varsa bunlara satılamaz şerhi koyulur. Bu süreçte banka da avukatlar aracılığıyla borcunu talep etmeye devam eder. Ancak müşteri bu durumda bile borcunu ödeyemiyorsa icra takibi başlatır. Bu durum da bankanın üzerinize bulunan taşınmazlara el koyabilme hakkına sahip olması anlamına gelir.

Tüketici Borca İtiraz Etme Hakkına Sahiptir

Bu süreçte tüketici avukatla iyi ilişkiler kurarak borcunun faiz oranını düşürebilir. Bankaya gerekli ödeme koşullarınız iletilmeli ve böylelikle mevcut borç için taksitlendirme seçenekleri gözden geçirilmelidir. Borcu tahsil etmek için ikametgah adresine gelen avukatta ödeme konusunda bir mutabakata varmak için çaba sarf edecektir.

Borç Taahhüdü Verilebilir

İcra takibinde bulunan borçlar için tarih belirtilebilir. Yasa ile korunan bu tüketici hakkı için İcra Müdürü ve vekili ile taraflar arasında belge imzalamak gerekmektedir. Borç ödeme taahhüdü verilmesi halinde borç hapis davasına konu edilememektedir.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara