Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Kişiler nakit ihtiyacı duyduklarında veya bir araba, bir ev almak istediklerinde bankaya başvurmaktadır. Tabi bu durumda bankalar farklı gelirlere sahip olan müşterileri için sunduğu kredilerde ödeme kolaylıkları sağlamak için oldukça farklı ödeme planları oluşturabilmektedir. İşte bu süreçte en çok tercih edilen kredilerden birisi balon ödemeli kredidir. Peki balon ödemeli kredi nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir açıklamaya çalışalım.

Balon ödemeli kredi; çektiğiniz kredinin geri ödemesinde her ay ödeyeceğiniz kredi taksit miktarlarının bütçenize göre daha uygun tutarlarda ödeyip kredinin son taksitindetoplu ödeme yaparak tüm borcunuzu kapatabildiğiniz bir kredi ödeme seçeneğidir.

Bu durumu şöyle bir örnekle açıklayalım: Mesela çektiğiniz kredi miktarına göre aylık bankaya ödemeniz gereken 1000 TL iken siz bunu balon ödeme sayesinde 700 TL olarak ödeyebilirsiniz. Geriye kalan 300 TL’yi ise kredinin son taksitinde toplu olarak ödeyebilir ve bu şekilde kredi borcunuzu kapatabilirsiniz.

Balon Ödemeli Kredinin Farklılıkları

Balon ödemeli kredi diğer kredi çeşitleri gibi sabit faizlidir. Bu krediyi çekenlerin en önemli avantajı aylık ödeme tutarı az olduğu için ay içeresinde çok fazla sıkıntıya girilmez ve kişi ayrıca para ayırıp farklı yatırımlarda yapabilir. Bu süreçte zorlanmadan para biriktirilerek kredinin son taksitinde daha rahat ödeme yapılabilir.

Balon Ödemeli Kredinin Avantajları ve Dezavantajları

Balon kredi ilk bakıldığında oldukça uygun görünse de elbette ki akıllara balon ödemeli kredi avantajlı mı sorusu gelmektedir. Aslında bu kredi sayesinde maaşınızın artmasını beklemeden rahatlıkla gelirinize uygun bir şekilde mesela bir ev alabilirisiniz. Borç vermiş olduğunuz paranın geri gelmesini de beklemenize gerek kalmadan konut veya taşıt ihtiyacınızı bu kredi ödeme planı ile karşılayabilirsiniz. Bunun yanında bu kredinin en önemli avantajı aylık taksit miktarı az olduğu için geriye kalan para ile farklı yatırımlarda bulunup daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Balon ödemeli kredinin dezavantajı ise bütçeye uygun kredi miktarı ve aylık ödeme seçeneği belirlenmez ise o zaman kişiler zor durumda kalabilir. Aylık taksitlerinizi belirlerken diğer harcamalarınızı ve gelirinizi dikkate alarak ödeyebileceğiniz en uygun miktarı belirlemelisiniz. Son taksitte toplu bir ödeme yapacağınız için bu tutarı ödeyemezseniz o zaman bankanız ile kredi ödemesi konusunda sorunlar yaşanması muhtemeldir.

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara