Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükseltebilirim?

Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notu, bir kimsenin daha önce yapmış olduğu bütün bankacılık faaliyetlerine göre belirlenen bir sicil niteliği taşır. Bir bankanın müşterisi daha önce ödemelerini düzenli olarak yapmamış ise kredi notuna bu durum eksi puan olarak yansıyacaktır. Kredi notunun iyi olup olmaması da bütün bankacılık işlemlerini doğrudan etkilemektedir.

Kredi notu sadece bankadan ihtiyaç kredisi talebinde bulunduğunuzda değil, kredi kartı alırken de karşınıza çıkacaktır. Bundan dolayı da kişinin kendi kredi notunun hangi seviyede olduğunu bilmesi önem taşımaktadır.

Kredi Notunun İyi veya Kötü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kredi notu 1 ile 1900 arasında değişmektedir. En fazla risk taşıyan kişi 1, en az güvenilir kişi ise 1900 puana sahiptir. Yani bir banka müşterisinin kredi notu ne kadar yüksekse o kadar da güvenilir demektir.

Bankalar genellikle kredi sicili 900 puanın altında olan kişilere kredi ve kredi kartı verirken çekimser davranmaktadır. Bu kişiler banka kredilerine ancak ipotekle veya ek gelir bordrosuyla sahip olabilir. 1200 puan ve üzerinde notu olan kişiler ise daha rahat kredi sahibi olabilmektedir. Kolay yoldan kredi sahibi olabilmenin tek yolu kredi risk puanını yükseltmektir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunuz düşükse ve bunu yükseltmek istiyorsanız, kredi ve kredi kartında talebinde bulunmanız gerekecektir. Ancak tabii bunu uygularken kredi notunuzun yeterli olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Çünkü eğer kredi talebinde bulunur ve bu talebiniz banka tarafından reddedilir ise notunuz daha da aşağıya inecektir.

Eğer kredi almaya yetecek kadar bir puana sahip değilseniz, kredi kartı başvurusunda bulunmanız önerilmektedir. Kredi kartı borcunuzu her ay düzenli olarak ve asgari tutarın üzerinde ödeyerek notunuzu yükseltebilirsiniz.

Gelirinize Uygun Ödeme Koşullarını Seçin

Genel olarak en çok yaşanan yanılgılardan bir tanesi yüksek faiz ödememek için düşük vadeli kredilerden yararlanmaktır. Bu durum çoğu kişinin kredi borcunu geciktirmesine hatta ödeyememesine sebep olmaktadır. Kişi harcamalarını göz önünde bulundurmalı ve yaşam kalitesini düşürmeyecek seviyede bir borçla kredi sahibi olmalıdır. Aksi takdirde medyada sıklıkla görülen haciz problemleri kaçınılmaz hale gelecektir.

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara