botoks nedir

Botoks Nedir? Belirtileri Nelerdir? Botoks Uygulamaları Nelerdir?

 Botoks Nedir? Belirtileri Nelerdir? Botoks Uygulamaları Nelerdir?

 

Botoks Nedir?

Bildiğiniz üzere ülkemizde genç kalmak isteyen insanların başa çıkmaya çalıştığı estetik sorunlarından birisidir. Botoks yöntemi, yüz kaslarının hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesinde, özellikle alın bölgesi, kazayağı da denilen göz kenarında oluşan çizgiler ve dudak üstü ile boyunda tercih edilir. Yıllar içerisinde yaşlanmanın etkileri olarak adlandırılan kırışıklıkları gidermek adına kullanılan ameliyatsız bir yöntemdir. Botoks ile ilgili bilinen birçok yanlış vardır. Örneğin, yılan zehri olarak adlandırıldığı bile olmuştur. Bunlar gerçeği yansıtmayan ve cehaletten doğan bilgilerdir. Botoks esas itibariyle bir bakteriden üretilen bir çeşit proteindir. Yaklaşık 40 sene önce ilaç olarak kabul edilmiştir ve dünyada en çok uygulanan ve en popüler olarak kabul edilen cerrahi olmayan estetik yöntemdir. Botoks merkezlerinde de bu tedaviyi olmak isteyen birçok estetik hastası bulunmaktadır. Ayrıca botoks uygulamaları Sağlık Bakanlığından onaylıdır. Botoks uygulamalarında önemli olan yapılacak işlem ve mekanın Sağlık Bakanlığı’ nın belirtmiş olduğu ölçütleri sağlaması gerekliliğidir.

 

Botoksun Cilt Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Vardır?

 

Botoks cilt yüzeyine değil kaslara enjekte edilerek uygulanır ve bu suretle kasların ve sinirlerin bağlantısını engelleyerek kasların gerilmelerini önler. Sadece enjekte edildiği bölgeyi etkilediği için yüz üzerinde bulunan diğer kas gruplarının normal hareketlerini sürdürmelerine olanak tanır. Böylelikle kişinin doğal yüz ifadesi korunmuş olur.

 

Botoks Nasil Uygulanır?

 

Botoks şeffaf bir madde olup, yüz üzerinde belirli noktalara küçük uçlu iğneler vasıtasıyla uygulanır. Botoks uygulaması için Botoks sıvısı hazırlanırken sıvının içerisine sözü geçen protein haricinde sulandırmak adına bazı serumlar ilave edilmektedir. Bu karışım kişisel olarak hastanın ihtiyacına, kırışıklıkların derinliğine ve cilt tipine göre özel olarak belirlenir.

 

Kişiden kişiye göre hazırlanan ilacın içeriğine bağlı olarak Botoks’un ne kadar sürede etkisini göstereceği değişiklik gösterir fakat ortalama 5 ila 10 gün içerisinde ilacın tam etkisini göstermesi gerekmektedir.

 

Botoks Uygulaması ve Sonrası

 

Botoks yaptıracağınız uzman hekim yüz anatomisi ve kaslar konusunda oldukça bilgili olmalıdır. Doktorlar enjeksiyon sırasında bir krem vasıtasıyla Botoks’ un yapılacağı bölgeyi bir miktar uyuştururlar. Genel olarak 10 ila 15 dakika içerisinde uygulama sonuçlanmış olur. Ayrıca Botoks uygulaması sırasında oldukça küçük İğnelerle işlem yapıldığı için pek fazla açıdan söz edilemez. Botoks yaptıranların bu acıyı tanımlamak için kullandıkları cümle ise genellikle,’ Sivrisinek ısırığı gibiydi.’ Şeklindedir. Botoks işlemi sonrasında ise iğnelerin uygulandığı noktalarda küçük morluklar ya da şişlikler olabilir. Bu son derece normaldir. Fakat bunlar en fazla 2 gün içerisinde tamamıyla yok olurlar. Ayrıca Botoks uygulaması sizi günlük işlerinizi yapmaktan asla alıkoymaz.

 

Peki, Botoks Uygulamaları Ne Kadar Süre Etkisini Sürdürür?

 

Ortalama itibariyle 4 ile 5 ay arasında Botoks uygulamasının etkisini sürdürmesi beklenir. Dolayısıyla hekimler Botoks’ un altı ay sonrasında yenilenmesi gerektiği görüşündedirler. Uygulamanın tekrar edilmesi durumunda sinirler ve kas arasındaki iletişim giderek azalacağından, kasların kırışıklık yapma gücü de giderek azalacaktır. Bu sebeple ikinci üçüncü ve dördüncü kez Botoks yaptırmak için gereken süre giderek uzayacaktır. Bu anlamda Botoks’ un ciltteki yaşlanmayı büyük ölçüde yavaşlattığı bilinmektedir.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara