dis curumesi

Diş Çürümesinin Nedenleri ve Tedavisi

Diş Çürümesinin Nedenleri ve Tedavisi

Çoğumuz dişçi koltuğuna bir çürüğümüzün tedavisi için oturmuşuzdur. Hatta bazılarımızda çürük vardır ama korkumuzdan gidememişizdir. Diş çürükleri tamamen kendi tedbirsizliğimizden kaynaklanmaktadır. Dişlerine dikkat eden kişilerde çok nadir rastlanan bir rahatsızlıktır.

Diş çürümesi özetle yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin dişlerimizde kalan artıkları nedeniyle oluşmaktadır. Ağızda kalan artıklar zamanla asit oluşumuna sebebiyet vermektedir. Asitin yıpratıcı özelliğini bilmeyen yoktur herhalde. Her ne kadar dişler vücudumuzun en sağlam parçası olsa da asit bir süre sonra dişlerimizde oyuklara sebebiyet vermektedir. 

Diş çürüğünü siz kendiniz aynada bakarak da çok rahat bir şekilde tespit edebilirsiniz. Genelde o bölgede bir çukurlaşma ve kararma meydana gelir. Bir çok zaman bu çürükleri umursamayız ne zaman ki çürük büyür ağrılara sebebiyet verir , aşırı sıcak veya soğuk bir şey içtiğimizde içimiz ürperir o zaman doktora koşarız. Doğal olarak ilerlemiş bir çürüğün tedavisi daha zor olmaktadır.

dis curumesi
dis curumesi

Diş çürüğü tamamen bireysel hatalarımızdan kaynaklanmaktadır. Dişimizin düzenli olarak bakımını yaparsak hiçbir problem yaşamayız. Maalesef insanoğlu arabasının, evinin bakımını önemsediği kadar dişinin bakımını önemsemez. Bu tamamen kişisel bir vurdumduymazlıktır. Bu durumda olan kişiler dişlerinin öneminin farkında değillerdir. Diş çürükleri bakımsızlığın yanı sıra beslenme şekli ile de alakalıdır. Aşırı gazlı içecek tüketimi , unlu ve şekerli gıdaların tüketimi diş çürüğü riskini arttırmaktadır. Dişlerimizi, sert cisimleri özellikle cam şişelerin kapağını açmak ya da ceviz, fındık gibi sert yemişleri kırmak için kullanmamalıyız. Bu şekilde dişe verilen zarar ilerleyen zamanlarda diş çürümesine ya da dişin işlevini kaybetmesine neden olmaktadır.

Diş çürüğünün ne aşısı vardır ne hapı ne antibiyotiği, bir kere dişinizi çürüttünüz mü o dişçi koltuğuna oturacaksınız. Eğer dişçi koltuğunda o kadar vakit geçirmek istemiyorsanız dişlerinize iyi bakmanızı ve en az günde iki defa dişlerinizi fırçalamanızı öneriyoruz. Diş doktorlarının tavsiyesine göre ise 6 ayda bir dişlerimizin genel kontrolünü yaptırmalıyız. Dişlerimizin değerini çürümeden önce bilmeli ve hayatımızdaki sahip olduğu yere önem vermeliyiz. Sağlıklı yemek, içmek, iletişim kurmak ve gülmek için dişlerimizin sağlığı çok önemlidir.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara