Diş Hastalıkları Nedir ve Nasıl Oluşur ?

Diş Hastalıkları Nedir ve Nasıl Oluşur ?

Diş hastalıkları en çok can sıkan hastalık türlerinden biridir. Gerek dişçi korkusu , gerek uzun süren ve azda olsa sıkıntılı tedavileri insanları genelde bu tür hastalıkların üzerine gitmelerine mani olmaktadır. Oysa ki zamanında müdahale edilmeyen hastalıklar gün geçtikçe daha da kötü duruma düşülmesine sebebiyet vermektedir.

Diş çürükleri , diş eti hastalıkları , diş taşları , dişeti iltihabı ve ağız kokusu en çok karşılaşılan hastalıklardandır.

Diş hastalıklarından korunmanın ilk ve temel kuralı dişlerimizi düzenli olarak fırçalamak ve periyodik olarak diş hekimimize kontrole gitmektir. Sigara , ilaç kullanımı , kola ve benzeri asitli içecekler , dişlerimizle oynamak (gıcırdatmak vs.) başlıca sakınmamız gereken konulardandır.

Diş çürümesi tamamen dişlerimizi fırçalamanın sonucunda oluşur. Tedavisi genellikle basit bir dolgudur. (Çok ilerlememiş ise) Dolgu korkulacak bir şey değildir. Ortalama 30-45 dakikalık bir seansın ardından geçici dolgunuz yapılır. On beş gün kadar sonrada kalıcı dolgu yapılır. Eskisi gibi dişlerinizi bakımsız bırakmazsanız çoğu zaman ömür boyu o dolgu işinizi görecektir.

Diş taşları da çok korkulacak bir şey değildir. Diş taşı temizliği biraz ağrılı olsada en fazla 1-2 seans sonunda dişleriniz eski sağlığın kavuşacaktır. Diş taşı temizliğiden korkup aksatırsanız ilerlediği takdirde ufak çaplı bir operasyona maruz kalmanız gerekebilir. Çünkü ilerlemiş diş taşlarının tek çözümü cerrahi müdaheledir.

Diş sarılığı aslında bir diş hastalığı sayılmaz. Günümüzde lazer ile diş beyazlatma gayet ağrısız sızısız ve sağlıklıdır. Dikkat etmeniz gereken piyasadaki yan sanayi ürünü diş beyazlatma aletlerinizden uzak durmanızdır.

Diş hastalıklarından korkmayın , herhangi bir probleminiz varsa derhal bir diş hekimine başvurun.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara