Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası Neden Yanar?

Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası Neden Yanar?

Bilindiği gibi günümüzde farklı yakıtlarla çalışan bir çok araç piyasa sürülmekte ve kullanılmaktadır. Bu araçlardan sıklıkla kullanılanlardan bir tanesi de dizel motorlu araçlardır. Her araç tipinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Dizel motorlu araçlarda da bilindiği üzere kontak açıldıktan sonra ön gösterge panelinde birbirinden çeşitli bir çok ışık yanmaktadır. Bu ışıklardan biri ise ısıtma bujisini işaret eden lambadır. Bu lambanın yanmasının ardından kontağı çevirmek için yine bu lambanın sönmesi beklenmelidir. Aksi bir durumda motorun çalışma işlemi olduğundan daha fazla sürecek hatta motorun zamanla zarar görmesi sonucu doğacaktır.

Dizel motorlu araçlarda da ön ısıtma gösterge lambasının yanmasının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Tabi ki bu durum da diğer arıza durumlarında olduğu gibi aracın model ve markasına göre değişiklik sergilemektedir. Bu lambanın ışığının yanması sürücülere araç içinde bir arıza olduğunu belirttiği gibi gösterge panelinin de bozuk olduğunu işaret edebilir.

Peki, biraz daha ayrıntıya değinecek olursak dizel motorlu araçlarda ön ısıtma gösterge lambasının yanma sebepleri nelerdir? Ön ısıtma gösterge lambası genellikle dizel motorlu araçlarda yer alır. Bir kez daha vurgulamak gerekiyor ki ö ısıtma gösterge lambası, yaşanan arızalar aracın model ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Eğer ön ısıtma gösterge lambasının sürekli olarak yandığını belirtiyor iseniz ön kızdırma bujisinde sorun olabilir. Bu sorun tek başınıza düzeltebileceğiniz bir sorun değildir. Bu sebeple sorunun düzeltilmesi için bir servise mutlaka gitmeniz gerekmektedir.

Bir diğer sebep ise motoru kumanda etmekte olan bölümün arızalı olacağı ihtimalidir. Bu lamba bu arızaya bağlı olarak yanabilir. Çünkü araç kendini arıza karşı koruma altına almıştır. Genellikle lambanın rengi bu tip durumlarda sarı olarak yanmaktadır. Bir başka sebep ise aracın ön bölümündeki ısıtma sisteminde arıza oluşmasıdır. Yani başka bir deyişle yakıt pompanız arızalı olabilir. Ve buna bağlı olarak nu lamba sayesinde size arızanın olduğu bilgisi verilir.

 

Dizel motor ön ısıtma gösterge lambasının yanma sebeplerinden biri de aracın egzoz bölümünde yaşanılan bir sorun olmasıdır. Yani anlayacağınız üzere dizel motor ön ısıtma lambası bir çok sebepten dolayı yanabilmektedir. Yanan lambanın tam olarak hangi arızaya bağlı olduğu çıplak gözle fark edilen bir durum değildir. Bu sebeple bu tip durumlarda araçların araç servislerine götürülmesi en doğru olandır. Servislerde ya ilkel yöntemlerle aracın tüm aksamları tek tek kontrol edilir ya da daha çok yaygınlaşmış olan ve daha sık kullanılan bilgisayar sistemleri kullanılabilir. Bilgisayar aracın beynine bağlanarak araçta yaşanan sorunun ne olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Lakin daha da önemli olan bir şey aracın ön ısıtma gösterge lambasının yanması durumunda hemen servise gitmesi gerekliliğidir. Çünkü bu ciddi bir sorundur.

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara