Doğru yol ! Yanlış Yol ! Hayattaki Seçimlerimiz

Doğru yol ! Yanlış Yol ! Hayattaki Seçimlerimiz

 

İnsan denen varlık yaşamı boyunca bir sürü olaya tanık olur. Tanık olduğu iyi kötü her şey hayatın bütününü oluşturmaktadır. Hayat, çok karmaşık bir şey gibi görünse de insan yaşamı boyunca en basit ve en şeffaf şeydir aslında. “Hayır canım ne ilgisi var” diyorsunuz değil mi? Açıklayayım. Çünkü bir insanın hayatında iki alternatifi vardır. Bunlardan birincisi doğru yolda ilerlemek diğeri de yanlış yolda ilerlemektir. “Doğru da kişiden kişiye göre değişiklik gösterir görecelidir” diyorsunuz değil mi ? Ona da cevap vereyim. Kainatta doğruda yanlışta birdir. ! Evet kesinlikle bu böyledir diyebilirim size.

Aslında göreceli gelen şey doğru olanın doğruluğu yada yanlış olanın yanlışlığı değildir. Size göreceli gelen şey hangisini hayatınıza nasıl ve ne şekilde dahil ettiğinizdir. Biraz daha açmak gerekirse neyi nasıl yaptığınız ve sonucunda size fayda sağlayıp sağlamadığıdır görece denen şey. Biz insanlar doğruların da yanlışların da farkında olmamıza rağmen hayatımıza fayda sağlayıp sağlamadığı ile ilgileniriz aslında. İnsan denen varlığın en önemli özelliği, aldığı kararların kendisine fayda sağlama katsayısı ile olan bağıdır. Kendinize sorsanıza yanlış olduğunu bildiğiniz bir şeyi neden yaparsınız ? Mesela yalan söylemek! Size o an fayda sağlar ama yanlıştır. Mesela otomobil ile aşırı hız yapmak! O an adrenalin yaşarsınız ve kaza yapmazsanız eğer bunu bir başarı gibi anlatırsınız. Örnekler çoğaltılabilir. Sonuç olarak insan yaşamı boyunca gerek kendi imkanları ile gerekse yaşamın getirdikleri sayesinde önünde duran iki yoldan birini tercih eder. Tercih ettiği yolda ilerlerken de sürekli seçim yaparak ilerler yani bu bir kere seçtim ilerliyorum diyebileceğiniz bir yol değildir. Yaşamın her anında karşılaştığınız durumlar sonrasında sürekli seçim yaparsınız.

İşte yaptığımız seçimler sonucunda da yaşadıklarımız hayatımızın bir bütününü oluşturmaktadır. Hayat çizgisi olarak tabir edilen de budur. Bir insan doğru yolda ilerlerken birden yanlış yola sapabilir. Bunun asla bir garantisi de yoktur. Buna etki eden bir sürü sebep sayılabilir. Işte o yanlış yollardan tekrar doğru yola dönebilen insanlar hataları sonucunda ders alır. Buna da Tecrübe denir. İnsan yanlışlardan iki şekilde kurtulur. Birincisi yaptığı şeyin yanlış olduğunu fark eder. Ve vazgeçer. Diğeri ise “Şans” denen faktör devreye girer. Yaptığı yanlışın olumsuz getirilerini yaşamadan sıyrılır. Ve vazgeçer. Vazgeçer diyorum çünkü şansının yaver gittiğini de görür ve bir daha aynı şekilde şanslı olamayacağını bilir. Buna örnek verecek olursak ; Hız yapıyorsunuz ve  bir anda önümüze bir araç çıkıyor. Siz bir anlık refleks ile direksiyonu kırıp kurtuluyorsunuz. Yaptığınız şey yanlış ancak son anda o küçücük refleks olmasa kaza yapmanız kaçınılmaz. İşte buna da “şansım yaver gitti” diyorsunuz. Buna kader, alın yazısı diyenlerde muhakkak yok değil ama mantık aynı şey aslında. Insanın da iki türlüsü vardır. Birincisi kendisine bahşedilen ve henüz teknik olarak çözülemeyen ve müthiş bir özelliğimiz olan “aklı”  kullanan, bir de o “aklı” kullanamayanlar.!

Aklımızı Kullanmak

Aklını kullanan insanlar Yanlış yolu seçtiklerinde karşılaşacakları olumsuzlukları görebilen ya da karşılaştıkları olumsuzluklardan ders alabilen insanlarken, aklını ne yazık ki kullanamayan insanlar seçimlerinin kendilerine getireceği olumsuzlukları bildiği halde görmek istemez ve görmediği gibi karşılaştıkları olumsuzluklardan da ders almazlar. Ha birde “aklını” kullanamayan ve kullanmak istemeyen insanlar bir de genellikle “kaderci” lerdir. Şanslarının ve bahtlarının kapalı olduklarına inanırlar. Hayatın onlara bu olumsuzlukları yarattığına inanırlar. Seçimlerinin sonucu olduğunu görmek ve bilmek istemezler.

Buraya kadar bu yazıyı yazmamdaki amaç aslında hepimizin hayata bakış açılarına bir netlik kazandırmaktı. Yukarıda yazdığım her şeyin anlamı bizzat benim hayatımı okuduktan sonra da netlik kazanacaktır. Yaşadığım hayatta öğrendiğim her somut tecrübe  bana bir şey katmıştır elbette ama yaşadıklarımdan ders alıp “aklını” kullanabilen bir insan olabilmiş miydim.?

Ben bu sorunun cevabını öğrendim.

Umarım Sizlerde öğrenmişsinizdir.

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara