Karşınızdakini Dinlemenin Önemi !

Konuşmanın tarihsel sürecine bakacak olursak insanların kendi aralarında iletişim kurması için en önemli araçlardan biri olduğunu gözlemleriz. İnsanlar günlük hayatta tüm ihtiyaçlarını gidermek için , sosyal çevresinde iletişim kurmak için  , kendini ifade edebilmek için bu aracı kullanırlar. Tüm hayatımız açısından bakacak olursak konuşmak hayatımız boyunca yaptığımız en çok şeydir. Kendimizi doğru ifade etmek için doğru kelimeleri bir araya getirmeye çalışırız. Hatta bu anlamda kendimizi sürekli eğitmemiz gerekmektedir. Bunun için beynimizin kelime deposunu sürekli yeni bilgilerle doldurmamız gerekir. Bol bol kitap okuyup, araştırmak ve kelimelerin anlamlarını doğru kavramamız gerekmektedir. Bu insan için en önemli kavramdır. Peki konuşma sırasında karşınızdakini dinlemek neden önemlidir ? Bunu anlatmaya çalışacağız.

Kendiniz gibi olmalısınız.

Konuşan insanlar aynı zamanda odaklanamazlar. Bu bir gerçektir. Konuşurken bir konu üzerinde odaklanıp o konuyu anlatırken beynimiz sadece o konu üzerinde çeşitli varyasyonlar üzerinde dururlar. Bu da karşımızdaki insanların düşüncelerine ve görüşlerine zaman zaman kendimizi kapatmamıza neden olmaktadır. İnsanlar sosyal çevresinde bir konu hakkında konuşurken özellikle dikkat çekmek , karşısındakinin gözünde çok daha pozitif bir yere sahip olmak için oldukları profilin dışına çıkarlar. Bu o an için karşınızdaki kişinin sizinle ilgili olumlu düşünmesine neden olsa da ilerleyen süreçlerde oldukça itici bir durum haline gelir. Bu nedenle hitap ederken kendiniz gibi olup  düşündüğünüz ve bildiğiniz konular hakkında çok detaya inmeden ( karşınızdaki insanı sıkmadan ) öz ve sade cümlelerle kendinizi ifade etmeniz gerekmektedir. ” Az konuşup öz konuşmak ” deyimi yada ” Kırk kere düşünüp bir kere konuşmak ” deyimi sanırım şuan anlatılan konu için söylenebilecek en doğru deyimlerdir. 🙂

İyi Bir Dinleyici Olun.

Karşınızdaki insana kendinizi doğru ifade ettiniz. Artık karşınızdakine de konuşma fırsatı verin. Unutmayın sadece bir kişinin anlattığı bir söyleşi sonrası karşınızdaki insanların bilinçlerinde sadece ve sadece iki temel yargı oluşur. Bunlar sizin ” Çok konuşkan ” ve ” Çok Bilmiş ” yargılarıdır. Bu yargılar ilk konuşmanızda oluşmasa da ilerleyen süreçte mukakkak karşınızdaki insanlar sıkılacak ve sizinle ilgili bu şekilde düşüneceklerdir. Bu nedenle halk arasında çok konuşan insanlar için belirtilen bir cümleyi ilke edinmek gerekir. ” Biraz Sus da Motorun Soğusun ” 🙂 🙂  Diyelim ve konunun özüne dönelim. Konuşmalar karşılıklı ilerlemeli ve karşınızdaki insanlar da konuya dahil olmalılar. Unutmayın sadece sizin bildiğiniz konuları konuşmak yerine diğer insanların da bildikleri konuları konuşmak size fayda sağlar. Bu şekilde bilmediğiniz konular hakkında bilgi sahibi olur ve kendinizi geliştirirsiniz. Bu nedenle her konuya dair bir fikriniz olsa dahi yapılan sohbetlerde karşınızdaki insanları dinlemeniz sizin bilgilerinizi güncellemenize ve yeni bilgileri hafızanıza atmanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde davranmanız size sosyal bir statü de sağlar. İyi bir dinleyici olmanız , insanlara düşünceleri hakkında bilgi vermeniz sizi karşınızdaki insanların gözünde değerli bir hale getirir ki bu yukarıda belirttiğim ” Çok konuşkan ” ve ” Çok Bilmiş ” yargılarından çok daha önemlidir.

 

Sosyal hayatınız olsun , aile hayatınız ve iş hayatınızda mutlaka ve mutlaka iyi birer dinleyici olmalısınız. Bilmediğiniz konularda biliyormuş gibi yapmanız sizi bazen çok zor durumlara sokabilir. Bunu asla ama asla unutmamalısınız.

*** İnsan kendini sürekli yeni bilgilerle güncellemeli ve geliştirmelidir. Bunun içinde iyi bir dinleyici ve gözlemleyici olmak gerekmektedir.

Son olarak Özdemir Asaf abimizin bir cümlesini paylaşmış olalım.

Umarım yararlı bulursunuz.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara