Kazanmak ve Kaybetmek Arasındaki Bağlantı Nedir ?

Kazanmak ve Kaybetmek Arasındaki Bağlantı Nedir ?

İnsanoğlu yaşamı boyunca Kazanmak ve Kaybetmek ile ilgili bir sürü tecrübe edinmektedir. Bu iki anlamlı kelime aslında insan hayatı için oldukça önemlidir çünkü her iki koşulda da kişi bir takım şeyler öğrenir. Bu yazımızda Kazanma ve kaybetme arasındaki bağlantıları aktarmaya ve kişinin yaşamına etkileri üzerine bilgi vermeye çalışacağım.

 

Kazanmak Nedir?

Kazanmak, kişi yada kurumların gelecek ile ilgili bir planlama yapması sonucu aldığı kararları hayata geçirmesi ve geçirdiği kararlar neticesinde olumlu sonuçlar alması olarak tanımlanabilir. Kazanmak hayatımızın her alanında yer almaktadır. Burada belirtmeliyim ki Kazanma güdüsü sadece insanoğluna mahsus olan bir düşünce yapısı değildir. Yeryüzündeki tüm canlılar için geçerli olan bir durumdur. Aynı zamanda bu tersi olan ”Kaybetmek” durumu içinde geçerlidir. Hayat aslında zorlu bir olimpiyat maratonuna benzetilebilir. Aldığımız kararlar ve bu kararların getirdiği şeyler iki başlıkta karşımıza çıkarlar. Bunlar da biz insanlara iki farklı duyguyu yaşatırlar. Bunlardan birincisi olumlu ve pozitif duygulardır. Kazanma durumu ile birlikte hayatımıza dahil olan olumlu ve pozitif duygular insanda tatmin seviyesini en üst mertebeye ulaştırır. Kazanmak kısacası güzel bir duygudur. Herkes Kazanmak ister.

 

Kaybetmek Nedir?

Kaybetmek ise yukarıda yazılan herşeyin tam tersidir. Hayatımızda aldığımız kararlar neticesinde karşılaştığımız olumsuzlukların bize yaşattığı duygu biçimidir. Açık konuşmak gerekirse kimse bu durumda kalmak istemez. Kimse yaşamı boyunca kaybetmeyi , olumsuzluklarla uğraşmayı istemez. Ancak bu günlük hayatımızın her alanında karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Önemli olan kaybetme durumu ile karşılaştığımızda neler yaptığımız ve nasıl üstesinden geldiğimizdir. İşte burada Kazanmak ve Kaybetmek Arasındaki Bağlantı  devreye girmektedir. Bu bağlantıya girmeden önce bir de Tecrübe denen şeyi açmak isterim. Yazının ilerleyen bölümlerinde sıkça adını duyacağınız bir kelime çünkü.

 

Tecrübe Nedir ?

Yavaş yavaş Kazanmak ve Kaybetmek arasındaki bağlantıya geliyoruz. Bunların en başında gelecek kelime ise kesinlikle Tecrübedir. Tecrübe, yapılan bir şey sonucunda karşılaşılan durumların bizlere yaşattığı olumlu yada olumsuz duygulardır. Örneğin ateşe dokunarak eli yanan bir kimse o an yaşadığı acıdan ötürü bu durumu deneyimler ve bir daha ateşe dokunup dokunmama kararını verirken yaşamış olduğu o acıyı düşünür. Bu cümleyi yazıyorum çünkü Tecrübe insanlara ders almayı öğreten bir durumdur ama herkes bu tecrübelerin getirdiği dersleri hayatında uygulamaz. Yani ateşten eli yanan bir kimse hayatının ilerleyen dönemlerinde bu acı duygusunu görmek istemez ve yine ateşe dokunma eğilimini gösterir. Buna da günlük hayatımızda “Yaşadıklarından ders almadı” , “ Tecrübe edindi ama yine yaptı” gibi söylemler dile getiririz. Yani Kazanmak ve Kaybetmek kadar önemli bir durumdur tecrübe. Çünkü hayat dediğimiz maraton çok kısa değildir. Bu uzun ve zorlu yolda edindiğimiz tüm duygulardan ders almalı ve bunları hafızamızın “Tecrübe” kategorisine yazmalıyız.  Tecrübe edinmesine rağmen uygulayamayan insanlar için kendi tecrübelerimden de yola çıkarak bir yazı yazdım. Bu yazıya ulaşmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.  “ Tecrübe ve Deneyimlerden Ders Alamamak !

Tecrübe konusunu da aydınlattığımıza göre gelelim Kazanmak ve Kaybetmek Arasındaki o grift bağlantıya…

 

Kazanmak ve Kaybetmek Arasındaki Bağlantı

 

Yazıya giriş yapmadan önce size eski Türk Hükümdarlarından Alparslan ‘ ın bir sözünü paylaşmak istiyorum.

“Büyük Zaferler Kazanmak İçin Küçük Savaşlar Kaybetmek Gerekir.”

Bu sözü okuduktan sonra kaybetmenin de aslında bazen olumlu sonuçlar doğurabileceğine aklınızın inanası gelmiyor değil mi ? Ama burada devreye Tecrübe girmektedir. Çünkü yapılan hatalar , alınan doğru yada yanlış kararlar sonrasında yaşanılanlardan ders alan kişiler hayatlarının ilerleyen dönemlerinde daha dikkatli olurlar ise bir daha ders aldıkları konularda hata yapmamaya dikkat ederler. Yukarıdaki sözü ve yazdığımı örnekle açıklayayım. Mesela ateşe dokunduğunda eli yanan kimse bir daha ateşe dokunmak istediğinde daha önce edindiği deneyimi beynindeki tecrübe klasöründen çıkarıp okursa canının yanacağını bilir ve bu adımdan vazgeçer. Ancak Tecrübeden ders almayan biri ise ateşten eli yansa da ayaklarını o ateşin içine sokar. Ve bu sefer daha büyük bir acıyı deneyimler. İşte anlatılmak istenen de budur.

Kazanma ve Kaybetme duyguları birbirleri ile çok içli dışlılardır. Çünkü her ikisi de birbirini çok yakından takip ederler. Her iki durumda birbirlerinden bir takım şeyler alırlar. Kaybetme insana olumsuzluğu ve tecrübeyi verirken aynı zamanda kazanmak için yapılması gerekenleri de öğretir. Bundan ders alabilen insanlar hayatlarının ilerleyen evrelerinde kazanmaya daha yatkın olurlar.

Halk arasında bir cümle söylenir hep bu “ İş Hayatında Dibi Görmeyen Biri Kazanmanın Ne Demek Olduğunu Bilmez” Eminim bu sözü duymuşsunuzdur. İşte bu söz de bu edinilen ders ve tecrübelerden yola çıkılarak söylenen bir şeydir.  Bu arada tabii ki sadece olumsuzluklar yaşayarak bir şeyler elde etmiş insanlar yoktur hayatta. Kimi insanlar çok iyi gözlemcidir. Bence hayattaki en başarılı insanlar başkalarının tecrübelerinden ders alabilen insanlardır. Bu çok önemlidir. İnsan , bir şeyi illaki yaşayarak deneyimlemez. Eğer öyle olsaydı. Yüksekten atlamanın vereceği acıyı veya ölüm hissini anlaması için herkesin yüksekten atlaması gerekirdi. Başarılı insanlar hayatlarında karşılaştığı tecrübe ve deneyimlerden ders almayı bilen ve etrafındakilerin yaşamlarını da iyice filtreleyerek gözlemleyen insanlardır.

İnsan her ne olursa olsun kaybedebilir de kazanabilir de önemli olan nokta hayattaki duruştur. Hayatta dik durabilmek için her iki duygunun da getirilerini doğru analiz etmek gerekmektedir. Bu şekilde o sözüne ettiğim uzun ve zorlu maraton da sonuna kadar ilerleyebilir insan. Her şeyden önce iyi bir gözlemci olmak gerekmektedir. Bu konu ile ilgili yazdığım Tecrübe ve Deneyim Gözlemlenerek Öğrenilir mi? Yazıyı da okumanızı öneririm.

 

Bu yazıyı her tecrübeden ders alabilen bir insan olarak değil, kaybettiğim küçük zaferleri bir daha tekrar kaybetmek istemeyen bir insan olarak kaleme aldığımı bilmenizi isterim. Yani bu güne kadar uygulayamadım ama hiçbir şey için geç kalmış sayılmaz insan. Kaybetmek belki bir çok şey öğretmiştir hepimize ama iyi tarafından bakarsak da mutlaka bir şeyler görebiliriz diye düşünüyorum.

Güzel Günleriniz Olsun.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara