kemik-kirilmasi-belirtileri

Kemik Kırılması Belirtileri Nelerdir ? Kemik Kırılması Nedir ?

Kemik kırılması belirtileri hakkında bilgi sahibi olur iseniz karşılaşacağınız sorunlarda daha iyi bir tanı koyabilirsiniz. Ancak kesinlikle doktor ve acil yardım personeli dışında bir işlem yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu yazıyı okuduktan sonra Kemik Kırılması Nedir gibi sorulara da cevap bulabileceksiniz.

Ağrı : Kırığın en belli başlı belirtilerinden birisidir. Kırık yerde veya yakınında olabilir. Bazen istirahat halinde iken hissedilmeyebilir, hafif hareket, veya basmakla hatta dokunmaklabile ağrı uyandırılabilir.

Şişlik ve Şekil Bozukluğu : Kırık bölgesinde şişlik hemen her vakada vardır. Hatta bazen şişlik diğer belirtileri maskeleyerek görünmesine mani olur. Şişlikle birlikte şekil bozukluğunun oluşu kırık ihtimalini arttırır.

Anormal Hareket : Hareket olmaması gereken yerde hareketin olmasına anormal hareket denir. Özellikle uyluk kemiği ve kol kemiğinde kırık olduğu zaman görülür. Kırık olan yerinden altından ve üzerinden tutularak hareket ettirilirse hissedilebilir. Ancak sırf bu belirtiyi tespit etmek için böyle bir manipülasyonu yapmak doğru değildir.

Krepitasyon : Kırık bölgenin üzerine bastırıldığı zaman ve kırığın üst ve altından tutularak hareket ettirildiği zaman pürtüklü kemik uçlarının birbirine sürtünmesiyle duyulan tıkırtı sesidir. Elle hissedilebilir veya kulakla da duyulabilir. Kendiliğinden krepitasyonu tespit etmek için yapmak çevre doku yaralanmalarına sebep olacağı için sakıncalıdır.

Kuvvetsizlik ve Hareketsizlik : Kırılan kısımdaki ağrı nedeniyle refleks olarak adaleler kuvvetle kasılamaz ayrıca hareket ağrıyı arttırdığı içinde kırık bölge hareketsizdir. Bazen kemik bütünlüğü bozulduğu için hareket ettirilemez.

Morarma ve Kan Toplanması : Kırık kemik uçlarının çevre dokulardaki kılcal damarları yaralaması ile morarma ve hematom oluşabilmektedir.

Kemik Yapısında İntizamsızlık : Kırılmış olan kemik deri üzerinden elle muayene edildiği zaman kemiğin bütünlüğünün kaybolduğu, kenarlarının düzensizleştiği hissedilebilir.

Kemik Boyunun Kısalması : Kol ve bacak gibi ekstremitelerdeki uzun kemiklerin kırıklarında adele kasılması sebebiyle kırık uçlarının üst üste binmesiyle kemik boyu kısalabilir. Kalça kemiği kırıklarında ve uyluk kemiği baş ve boyun kırıklarında bacak kasılmaları çok görülür.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara