kredi sicili ve kredi notu

Kredi Notunuzun Eşinize Etkisi Var Mıdır ?

Son dönemde sıkça sorulan bir durum olan kredi sicili hakkında  olumsuz olduğu takdirde eşinizin kredi siciline etkisi olup olmayacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sizlerde kredi sicili konusunda sorun yaşıyorsanız mutlaka okumanızı öneririz. Kredi notunuzu öğrenmek için daha önce yazdığımız yazılara buradan göz atabilirsiniz

Kredi Notunuzun Eşinize Etkisi Var Mıdır ?

Son dönemin bankacılık işlemlerinde ön plana çıkan kredi notu kriterleri ile birlikte getirileri de ve bu durumlara bağlı olarak akıllardaki soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Bireysel olarak kredi notunuzun değerlendirilmesi ile birlikte hane içerisindeki gelir düzeyinin araştırılması durumundan eşinizin de kredi notu ve bankalar ile yaşadığı olumsuz durumları sizin önünüze de çıkacaktır. Özellikle konut kredisi gibi yüksek meblağlı durumlarda eşinizin notu da büyük önem arz etmektedir ayrıca sadece eşinizin değil hane içerisindeki diğer bireylerinde not durumları ve banka iletişimleri etkilidir. Daha düşük meblağlı bir kredi çekme durumunda ise yine eşinizin notu incelenir ancak icralık durumlarında size engel olur bununla birlikte herhangi bir ihtiyaç kredisi başvurusunda eşinizin notunun düşük olması ve aynı zamanda sizin notunuzun düşük olması durumunda talebinize olumlu olarak cevap verilmemektedir.

 

Aslında herkesin bir birey olduğu düşünüldüğünde yapılanın yanlış bir uygulama olduğu kanısına varılsa da eşinizin kredi notu değerlendirmeleri yapılması şarttır. Bankalar daima önceliği kendi lehine sonuçlara göre yönlendirmektedir aynı evde yaşamanız durumu da çekeceğiniz kredinin geri ödemesi aşamasında elbette etkili olacaktır. Üstelik bu değerlendirme sadece eşinizle ilgili değildir çocuklarınız ya da birlikte yaşadığınız aile büyüklerinizde olabilir. Bu uygulamadaki temel mantık aslında kredi geri ödemelerinde ki ortak gelir mantığıdır çünkü bazen sizin notunuzun düşük olması ya da bankalar ile olumsuz ilişkiler yaşamanız durumunda sizlerden kefil talep edilebilmektedir ki genelde bu kefillerde aile içerisinden birinci dereceden akrabalar olmaktadır. Yani netice de değerlendirmelere tabi tutulan kişiler sizinle birlikte borcunuza ortak olacaklardır bu durumda da eşinizin ya da hane içerisi kişilerin yüksek meblağlı konut kredilerinde notlarının incelenmesi oldukça mantıklıdır.

 

Kredi notu durumu çekeceğiniz kredi türüne ve miktarına göre sizin ve ailenizin karşısına çıktığını ve eş durumundan çekmek istediğiniz kredinin onaylanması ya da onaylanmaması ihtimalinin varlığında artık haberdarsınız. Özetlemek gerekirse de sürekli olarak bankalar ile ilişki içerisinde olmak istiyorsanız hem kendinizin hem de ailenizdeki üyelerin banka borçlarının düzenli olarak ödenmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Şu an için herhangi bir krediye ya da kredi kartı kullanımına ihtiyaç duymuyor olmanız ileri de de ihtiyacınız olmayacak anlamına gelmemektedir. En basit olarak düşünüldüğünde ev fiyatlarının yükselmesi ve artık toplu şekilde tazminat ve benzeri birikimlerin elimize geçmeyeceğini düşündüğümüzde ileriki zamanlarımızda ev kredisi için bankalara müracaat edebileceğinizi unutmayınız. Bunun dışında notunuzu yükseltmenin en garantili yollarından birisi olan bankalar ile ilişkinizi devam ettirmeniz ve borçlanmanız durumunda istenilen koşullarda ve zamanında borcunuzu ödemenizdir. Tabi ki aynı hassasiyeti eşiniz içinde göstermeli ve banka borçlarınızı en kısa sürede ödemeye çalışmalısınız. Eş durumundan kredi notları size bağlı olarak bazen olumlu bazen de olumsuz sonuçlar ortaya çıkartmaktadır artık bunun bilincinde olarak yolunuza devam etmeniz sizin lehinize olacaktır.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara