Lrf ( Light Rock Fishing ) Balık Avlanma Tekniği Nedir ?

Lrf avlanma tekniği ilk olarak kendisini Japonya ‘ da göstermiş ve gelişimine başlamıştır. Ardından Avrupa ülkelerinde önemli bir hale gelmiş ve sırasıyla ülkemize kadar ulaşmıştır. Lrf tekniği benim de çok sevdiğim ve sıklıkla uygulamaya çalıştığım bir avlanma tekniğidir. Balık avladıkça vazgeçemeyeceğiniz bir tutku haline dönüşür. Bir çok spin avı yapan balıkçı dostların balığa giderken yanlarında lrf av ekipmanlarını da götürmektedirler. Avcılık temel olarak baz alınsa da bu aynı zamanda sportif olarak uygulanabilir bir özelliğe de sahiptir.

 

Lrf avlanma tekniği, tamamen küçük ekipmanlar ile balık avlama temeli üzerine inşa edilmiş bir tekniktir. Olta kamışınız küçük , olta makinanız küçük , misinanız ince , yemleriniz miniciktir. Burada amaç bu ekipmanlar ile balık avlamaktadır. Ekipmanları o kadar küçüktür ki avlayacağınız balık küçücük dahi olsa denizdeki yeminize vuruş yaptığında olta kamışınızdaki tepki hayal edilemeyecek kadar fazladır. Zaten amaç da budur. Tepki hassasiyeti maksimumda olan ekipmanlar ile su altında yapılan avlanma sırasında balığın tüm hareketlerini hissedersiniz. Sonrasında kullanmış olduğunuz ekipmana göre uygun olan boyutların üzerinde bir balık gelirse oltanıza işte orada bu sporun tadını alırsınız. Oltanızı kırmadan , misinanızı koparmadan yakaladığınız büyük balığı karaya almaya başarırsanız eğer bu avlanma tekniğinden kolay kolay vazgeçmeyeceğinizi bilmenizi isterim.

 

Diğer avlanma tekniklerinde olduğu gibi bu avlanma tekniğinde kullanılacak ekipmanlar farklıdır. Kendine has üretim teknolojileri olduğu için özellikle bu avı uygulamak isteyenlerin yine bu av için üretilmiş ürünleri satın alması gerekmektedir. Ekipman seçimi konusunda yine işiniz araştırmalara kalmaktadır. Binlerce ürün bulunmaktadır. Ancak bu sporu yapmak üzere ekipman almadan önce bu spor ve av tekniğini kullanan av dostları edinirseniz işiniz çok çok kolaylaşacaktır.

 

** Yeni başlayanlar için Olta Balıkçılığına Nasıl Başlarım ? adlı makaleyi tavsiye ederim. Ayrıca Diğer avlanma teknikleri olan ;

Surf Casting ( kıyıdan atış ) Balık Avlanma Tekniği Nedir ?

Jigging ( Yatay ve Dikey Seyirtme ) Balık Avlanma Tekniği Nedir ?  

Spinning ( At – Çek ) Balık Avlanma Tekniği Nedir ?   Adlı makaleleri tavsiye ederim.

Balığınız bol olsun.

🙂

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (1 Yorum)
Pingback: Umut Yılmaz

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara