Meditasyon Nedir Nasıl yapılır ?

Meditasyon Nasıl yapılır

 

Meditasyon, zihninizi düşünce ve endişelerden kurtaran, gevşetme ve konsantrasyonda etkili bir egzersizdir, sizi rahatlatır ve düşüncenizi boşluğa yönlendirir. Meditasyon düzenli uygulama dinlenmek için öğrenmek ve kötü alışkanlıkla ile mücadelede yardımcıdır, ruh halinizi iyileştirmek sigara ve alkolden korumak gibi artıları vardır.

 

Meditasyonun Amacı

 

Meditasyonda herhangi bir büyü- sihir yoktur. Bu sadece belirli bir egzersiz, eğitimdir, daha fazlası değildir. Meditasyonun amacı üçüncü gözün açılması ya da mutlağın anlaşılmasıdır. Yan amaçları içerisinde  sağlıklı bir vücut ve sağlıklı zihin, huzur, uyum, zeki olma yüksek hislere sahip olma ve mutluluktur. Meditasyon göründüğü kadar zor bir uygulama değildir. Dahası, çoğunuzun belirli bir şekilde meditasyon yapmış olduğuna ve etkisini takdir edebildiğinize eminiz.  Ancak etkileri görmek için susmak ve sadece kişinin dış dünyadan soyutlanıp odaklanması gerekiyor. Kişi içsel dünyasına yönelecek ve kendinden başka hiçbir şeyle ilgilenmeyecektir. Kendini tanıma aşaması aylar hatta yıllar alabilir ki bu amaca ulaşma kişinin karması ile ilgilidir. Karma iyi ise kişi çok çabuk <<birlik>> bilincine ulaşır. Değilse, ulaşması için bir hayat yeterli olmayabilir.

 

 

Meditasyon Yararları:

 

 • Sessiz zihin
 • iyi konsantrasyon becerisi
 • Netlik huzur ve sükunet
 • Daha iyi iletişim yeteneği kazandırma
 • Anlayışı geliştirme
 • Beyin ve vücut yenilenmesi ve gevşeme
 • Kaygı eksikliği
 • Duygusal istikrarı geliştirme
 • Yaratıcılıkta artış
 • Mutluluk içinde büyüme
 • İçgüdüleri geliştirmek
 • Zihinsel barış ve netlik
 • Zorlukların azlığı

 

Meditasyon dikkat üzerine beyine odaklanır ve daha ayrıntılı hale getirir ve gevşeme sağlar.

 

Meditasyon halindeyken, mutluluk, barış ve sonsuzluğun içinde yaşarsınız ve bu kalite çevreye verilir, böylece yaratılışla uyumlu olarak kurulursunuz.

Meditasyon, gerçekte sizin için kişisel bir değişiklik getirebilir.

 

Meditasyonun Öğrencilere Yararları

 

 • Güveni arttır
 • Daha odaklanmış ve açık zihin sağlar
 • Daha iyi sağlık
 • Daha iyi zihinsel güç ve enerji
 • Daha fazla mobilite sağlar

 

Meditasyon için zaman ayırın

 

Günde iki kez meditasyon yapmanızı tavsiye edilir. Sabah 15-20 dakika ve akşam aynı saatte 20 dk meditasyon yapmanız bir çok sorununuzdan kurtulmanıza yardım edecektir. Sabahları, meditasyon zihninizi boşaltır, enerji şarj eder, günün başlangıcı için sizi hazırlar, akşam ise gerginlik ve yorgunluğu giderir, sıkıcı düşünce ve endişeleri giderir. Meditasyonun günlük bir alışkanlık haline gelmesine izin verin.

Meditasyonun anlamı düşünceleri kapatmaktan ziyade onlara dikkat etmemeyi öğrenmek ve zihnin sizi kontrol etmesini engellemektir. Bu da bir anda olmaz- iyi bir etki için 2-3 yıl her gece meditasyon yapmak gerekir. Sonra onun yararlarını gördükçe siz daha fazla zaman ayırmaya başlarsınız.

 

Meditasyon nedir

Ruhun ne olduğunu bilmek ruhsallık ve ruhun dilini kullanmaktır. Meditasyon, bir kişinin dış dünya ile olan ilişkisini unuttuğu ve içinde gizlenmiş olan kişiyle bağlantı kurduğu zihin halidir; bu gerçektir O anlarda aldığı mutluluk ve barış hissi ancak tecrübe yoluyla bilinmektedir. Sözlerle anlatmak mümkün değildir, ancak imajı kişinin yüzünde ve davranışında yansımaya başlar. Düzenli olarak meditasyon yaparak, her çeşit ikilik, kişinin zihninde kalkar ve zihni, kendisini her türlü düşünce ve esaretten kurtardığı bir hal alır. Bu aşamada, Chitta derin bir rahatlık ve mutluluk yaşar; bu da bir kişinin durumunu normal yaşamında daha fazla farkındalık ve beceri ile baş edebilmesi ve kendisine olumlu tutum, enerji ve coşku vermesine neden olur. Biliş oluşur. Meditasyonun amacı zihnin saklandığı yerde onu, sakin, düşüncesiz ve istikrarlı bir hale getirmektir. Meditasyon, eylemin olmadığı, yani hiçbir şeyin yaşanmadığı hali almak olan eylemdir.

 

Meditasyon Nasıl Yapılır

Makalemizin başlığı olan meditasyon nasıl yapılır sorusunun cevabına gelince; meditasyon bir şey yapmak değil hiçbir şey yapmamaktır. Bunu becermek zor bir iş olsa da zaman içinde kişi yalnız ve sessiz bir ortamda iken zihnine hücum eden düşünceleri izlemeyi ve onlardan etkilenmeyi bırakmayı öğrenebilir. Düşünceler sizi alır ve götürür siz yine geri gelerek odaklandığınız mantra ya yönelirsiniz. Bu işlem milyonlarca kez sürebilir ve sizin yapacağınız şey yine mantra ya yönelmek olmalıdır. Ancak bu alıştırmalarla zihnin efendisi olmayı başarabilir ve kendinize yepyeni ve dokunulmaz bir alan oluşturabilirsiniz. Bir obje bir nesne ya da bir kutsal sözcük ( mantra ) sizi belli bir çizgide tutar. O çizgide derinleşmeniz gerekir.  Derinleştikçe büyük bir haz almaya başlarsınız ve bunu uzatmak istersiniz. Derinleştikçe huzurun derinliği de artacaktır ve siz meditasyon için zaman kollamaya çalışacaksınız. Bu bir uygulamadır ve tamamen kişinin kendi iç dünyasını keşif amacına dayanıyor. Kişi  kendini keşfetme yolunda ilerler.

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara