Nasıl İkna Edebiliriz? İkna Etme Yöntemleri ve Önemi

Nasıl İkna Edebiliriz?

 Nasıl İkna Edebiliriz? İkna Etme Yöntemleri ve Önemi

İkna Etme Teknikleri: Esasen su her şeyin başında olduğu gibi İkna becerilerinin de başında ‘’İletişim’’ gelmektedir.  Şayet iletişim konusuyla ilgili olarak kendinize güven duymuyorsanız öncelikle iletişimle ilgili kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü buradaki bilgiler, aldığınız düşünceler tamamiyle iletişimle bir bütün içerisindedir. Yani bütün kapıları açabilecek olan asıl anahtarımız iletişimdir…  Bu yazıda sizlerle ikna edebilme yöntemlerini ve ikna kabiliyeti nasıl kazanılır sorusuna yanıtlar verebilecek tüyoları paylaştık. Peki yöntemlerimize bakalım.

 

Azdan Fazlaya Tekniği: Bu çalışma günlük yaşamımızda bilincinde olmasak da esasen durmadan gerçekleştirdiğimiz bir yöntemdir. Burada dikkatli olunması gereken etmen; İsteğinizi en az seviyeyle söylemek. Reddedileceğinizi bilerek büyük bir adımla karşınızdaki kişinin gözünü korkutursanız size faydadan çok zarar sağlayabilir. Fakat zorlamadan ve ölçerek biçerek sınırlara dayanmadan reddedemeyeceği küçük bir istek belirttiğinizde kişi size 1. 2. 3. 4. ve 5. aşamalarda dahi pozitif tarafını sergileyecektir.

 

Mesela; çok samimi bir arkadaşınız, öğrenci evinizdeki ya da mahallenizden, önceden istemediğiniz bir arkadaşınızdan borç istiyorsunuz.  Diyelim ki 5 Lira istiyorsunuz…   5 Lira büyük ihtimalle sizi ezerek büzmeden isteyebileceğiniz ve arkadaşınızın da size ödeyebileceği bir tutardır. Üstelik en azdan başlayacağınız bir arzu bir sonraki talebinizi de de pozitif karşılanacaktır.  Dün 5 Lira istediniz ve geri verdiniz.  1 hafta sonra 10 Lira aldınız ve geri verdiniz.   3-4 hafta sonra 50 Lira istediniz ve arkadaşınız sizi yine reddetmeden verdi… En sonunda belli bir güveni elde etmiş oldunuz. Her şeyden önce nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmiş oluyorsunuz. Hiç kuşkunuz olmasın bu arkadaşınız   aşamaları atlamadan gittiğiniz ve geri verdiğiniz taktirde sizi hiçbir vakit reddetmeyecek ve   aniden ‘’En beğendiğiniz kişiye dönüşecektir’’ Tersi durumda, geri ödemez ya da sıralamaya uymazsanız bu vaziyet önce güven düşüklüğü yaşatırken diğer taraftan isminizi lekeleyerek kendinize olan güveninizi de kaybetmiş olacaksınız.  Kısaca diyeceğim o ki incelemeler doğrultusunda: Şayet bir kişiden önce küçük bir ricada bulunduysanız sonradan büyük istekleri alma olasılığınız her vakit daha çok olacaktır diyor ve bir sonraki yöntemimize geçiyorum.

 

Fazladan Aza Tekniği: Buradaki yöntemimiz az önceki yöntemimizin tam tersi yönünde giden bir yöntem. Fakat incelemeler bu yönteme de son derece destek veriyor. Buradaki küçük ayrıntı ise ilk başta büyük sonra ufak istekler. Yine bu konuyu bir misal vererek anlatalım.

 

Örneğin; Aynı şekilde o şanssız arkadaşınızdan bir para isteyeceksiniz diyelim. Bu kez gereksiniminiz olmayacak kadar fazla bir borç para rica ediyorsunuz. Bu kez öğrencisiniz ve cüzdanınızda kuruş para yok ve o da aynı şekilde. Siz bu kişiden 100 Lira rica ettiğinizde size tabii ki vermek istemeyecektir. Ama unutmayın ki bu da oldukça yetenekli bir ikna etme becerisidir. Sizin vaziyetinizden biraz daha yukarıda olan arkadaşınızın esasen size 100 Lirayı teslim etmeyeceğini siz oldukça iyi biliyorsunuz. Karşınızdaki kişiden beklenen reaksiyon geliyor. – Ne 100 Lirası?   100 papeli kim kaybetmiş de biz bulalım.  Bende de yok.  Artık siz stratejinizi ortaya koyarak – Peki tamam o zaman 10 Lira ver?  Dolan gözlerinizin ve acınası bakışlarınızın, o ses tonunuzun -Bunu da mı veremiyorsun? dediği şekilde :). En sonunda ikna adımınız başarı ile neticelenecektir.  Dükkanların girişlerinde fark ettiğini oldukça yüksek fiyat yazılarını gördüğünüzde ve içeriye doğru bakarak ilerlediğinizde fiyatlarında aynı düzeyle azaldığını görebilirsiniz.  Bu stratejik bir algı oyunudur. Esasen bakarsanız bu konuyu biliyor da olsanız, o ufak miktarlar sizin için büyük miktarlar da olsa o sırada size ufak ve taşıyabileceğiniz yükte bir fiyat gibi görünecektir.  Satıcıların size esas satmayı dilediği ürün aslına bakarsak sizin en sonda görmüş olduğunuz bölümdedir.

 

Giderek Fazlalaşan Ricalar Yöntemi: Bu yöntemimizi öteki kısımlardan ayıran birçok faktör bulunuyor. Hemen bir örnekle bunu da açıklayalım.

 

Mesela: Birçok kişi araba satın almayı, ya da var ise arabasını yenilemeyi, değiştirmeyi, arabasını modifiye etmeyi düşünür. Mesela amaçladığınız orta oranda bir rakamı cüzdanınıza koyarak araba satın almaya gidebilecek kadar heves bürümüş biçimde satın almaya gidiyorsunuz. Araba galerisine gittiğiniz zaman her aracın değişik değişik sürümleri ve parametre fiyatlarının olduğunu fark edeceksiniz.  Araç galerisine ulaştığınızda sizi bir araç satıcısı karşılayıp ve araçları anlatırken size 40 bin lira ücretinde olan bir araba göstererek – Bu araç size son derece yakışır, bu tarz bir şey düşünebilirsiniz diyecektir.  Siz o sırada gerçekten de müsait bir fiyat olduğunu varsayabilirsiniz. Bu kişilerin ilk hedefi burada her zaman size o 40 bin Lirayı makul gösterebilmek olacaktır. Ama asıl trajikomik olan noktayı daha anlatmadım. Bu arkadaş sizlere sadece o 40.000 TL olan aracı tanıtmakla yetinmeyecektir. Sürekli devam eden ve git gide artarak daha da güzelleşen arabaları göstermeyi sürdürecektir.  Kabul ettiğiniz 40 bin liralık araçtan sonra benzer modelin 3 bin lira fark ile aksesuarlı modelini tanıtacaktır. Sonra mı?  Sonra ise 6.000 lira fark ile otomatik vitesli olan versiyonunu tanıtacaktır.  Henüz bitmedi, halen o aracın 10.000 TL fark ile üstü açılan Cabrio versiyonlarını bile tanıtacaktır.  Artık son modeli gösterirken son modelinin de Cabrio olanı ve böylece siz 40 bin Liraya razıyken 65.000 TL olan fiyatları görmeye başlarsınız…  Şu anda geri dönerek bir bakalım;  Size aynı kişi  ilk sırada  65.000 TL fiyatında bir aracı göstererek  bunu size övüp dökerek  olağan dışı bir iltifatta da bulunarak sizi ikna etmeye çalışsaydı  bu kez buna aldanmazdınız ve – Hayır, bu benim cebimdeki bütçeyi geçer diyebilecektiniz. 40 bin liralık bir araç almaya gelen bir kişi için kabul edilebilir bir fiyat olabilir. Hem de bir otomobil satış mağazasıysa. İşte bu duruma ise artan ricalar yöntemi denmektedir.

Diğer Kişisel  Gelişim Yazılarımızı Okumak İçin TIKLAYIN

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara