Rapala Suni Yem Nedir ?

Rapala Suni Yem , günümüzde teknoloji ve avlanma yöntemlerinin gelişmesi sonrasında hayatımıza dahil olmuş ve balık avı ile ilgilenenlerin uzun bir süredir sıklıkla kullandığı yem çeşididir. Rapala aslında bir markanın adıdır ancak piyasada bir çok sahte yeme de Rapala denmektedir. Bu Selpak markası ile selpağın arasındaki bağ gibi bir şey 🙂 Rapala , bir balık avı mağazasına girdiğinizde veya internet ortamında bir av mağazasına girdiğinizde aklınızı başınızdan alacak kadar fazla çeşitliliğe sahiptir. Bir çoğumuz genellikle başka ihtiyaçlarımızı karşılamak için gittiğimiz mağazalarda genellikle bir kaç tane satın almadan duramayız. 🙂 Tabi bunu bilen işletmecilerde oldukça uyanıklar. Mağazanın en güzel yerine koyulan raflarda teşhir ediyorlar ve insanların görmesini sağlıyorlar. E tabi onlarda ürün satacaklar değil mi 🙂

Rapala Suni Yem Seçimi

Daha önce yazdığım yazılarda da belirttiğim gibi Rapala seçimi çok zorlu bir süreçtir. Siz renklerine aldanıp onlarca ürün alabilirsiniz ama avlanmak için gittiğiniz bölgede dünya paralara vererek aldığınız o ürünler hiçbir işe yaramayınca canınız sıkılabilir. Hatta balık avına yeni başlayan ve özellikle spin ( at-çek ) avı yapmak isteyenleri bu spordan soğuma noktasına kadar götürür bu durum. Çünkü piyasada en az ama en az 1500 çeşit Rapala mevcuttur. Hepsini alıp kullanma gibi bir durum söz konusu değildir. Peki nasıl yapacağız.

Öncelikle avlanma için tercih ettiğiniz bölgede bir araştırma yaparak bu sürece başlayabilirsiniz. Bölgede avlanan diğer avcı arkadaşlar hangi tarz ürünleri kullanıyor. Ne kadarlık derinlikler hedefleniyor. Ne tür balıkları avlamayı planlıyorsunuz. İşte bu gibi etkenleri ancak bölgede yaptığınız araştırmalar doğrultusunda öğreneceksiniz. Balık avcılığının bir garantisi yoktur tabi ki. Bu nedenle biraz da deneme yaparak kendinize minimum 10 – 15 adet Rapala çantası oluşturabilirsiniz.

Bir diğer konuda fiyat / marka ve performans olarak satın aldığınız ürünler istediğiniz gibi iş yapmıyor ise bunları 2.el ürünlerin satıldığı web sitelerinde belli bir fiyata satarak zararınızı minimuma indirebilirsiniz. Amaç kendi av stilinize uygun olabilecek en az 10 – 15 Rapala‘yı çantanızda bulundurmaktır. Fazlasını almak sizin tercihinize kalmıştır.

Ben Hangi Rapala ‘ yı Kullanıyorum.

Efendim ben genellikle avcı balıkları avlamayı tercih ediyorum. Bunlar genellikle Akya , Levrek , Kofana gibi balıklardır. Spin (At-çek ) Yaparken genellikle ege bölgesinde meraları tercih ediyorum. Ve avlanacağım bölgeler genellikle çok derin olmayan sığ sular olduğu için Rapala çantamda aşağıdaki ürünleri bulundurmaya özen gösteriyorum.

  1. Yo-zuri Tobimaru  F4-C133
  2. Yo-zuri Tobimaru F4-C17
  3. Yo-zuri Tobimaru F4-C5
  4. Rapala X-RAP Saltwater 120 mm
  5. Savagear Pop Prey 10 cm 18 gr Popper
  6. Savagear SG Panic Prey 135 mm 26 gr
  7. Usami Now Deep Diver 90F MR 9,8 gr
  8. Usami Nagigata 130F SR 21 gr
  9. Kendo Seabass Minnow 145 mm
  10. Kendo Blade Minnow 125 mm 16,2 gr

 

Yukarıdaki ürünler genellikle yanımda olmazsa olmaz olarak bulundurduğum ürünlerdir. Bunların dışında çin menşeii ‘ li 10 adet ucuz fiyatlı Rapala ‘yı kullanıyorum. Bazıları iş yapıyor. Yapanlardan yurt dışından sipariş vererek getiriyorum. Yukarıdaki ürünler fiyat olarak biraz pahalı olsa da hemen hemen kendilerini her avda kanıtlamış ürünlerdir.

Hepinize iyi avlar dilerim.

Diğer Yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara