sinüzit belirtileri

Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sinüzit, burun çevresinde bulunan sinüslerin iç yüzünü örten mukoza tabakasının iltihaplanması ile ortaya çıkar. Sinüzit hastalığının birçok belirtisi vardır. Bunlardan bazıları burun akıntısı, baş ağrısı, ateş ve burun tıkanıklığıdır. Sinüzitin en önemli belirtileri burun tıkanıklığı, burun akıntısı, genize doğru bol akıntı, sinüslerde dolgunluk baş ağrısı, ateş ve yüzdeki sinüs bölgelerine basınca oluşan ağrıdır. Sinüzit hastalığı olan insanların özellikle bahar aylarında çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Bunun nedeni bahar aylarında meydana gelen ani sıcaklık değişimleri ve ağaçlardan ve çiçeklerden yayılan polenlerdir. Bu sebeplerden dolayı, bu hastalık ortaya çıkar ya da hastalığın artmasına neden olur.

İnsan ilk doğduğu anda yanaklarda sinüsler bulunur. Diğer sinüsler ise parçacıklar halinde yanaklarda bulunur. 11-12 yaşlar arasında sinüsler tam olarak gelişmiş şekline gelir. Bu sebeptendir ki küçük yaşlarda sinüzit hastalığına rastlanmaz. Sinüslerle ilgili bir sorun olduğunda bu durum direkt olarak gözlere yansır. Daha ileri bazı boyutlarda ise hastalık beyinle ilgili sorunlar yaşanır. Bu açıdan bakıldığında sinüsler önem taşımaktadır.

Sinüzitin Nedeni

Sinüzite yol açan çeşitli etkenler vardır. Genellikle burun enfeksiyonu sinüzite sebep olur. Diş çürükleri de sinüzitin sebepleri arasında yer almaktadır.

Belirtileri

Sinüzitin çeşitli belirtileri vardır. İlk belirtisi iltihaplı sinüsün ağrımasıdır. Ağrının özellikleri ve yeri ağrıyan sinüse göre değişmektedir. Sinüzit ağrısı baş ağrısıyla karıştırılır. Sinüzit ağrılarının belirgin başka bir özelliği, hastanın başını öne, aşağıya eğmesi durumunda ağrı artmaktadır. Sinüzit hastalığı olan insanlarda çok fazla sıvı kaybı görülür. Bu su kaybı burun akıntısı, geniz akıntısı gibi yollarla gerçekleşmektedir. Sinüzitli hastalarda genellikle koku alma bozuklukları görülmektedir veya hiç koku alamazlar.

 

Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Hastalığın süresi uzun ve rahatsız edici olduğu için her türlü duruma karşı tedbir alınmalı ve kesinlikle dikkatli davranılmalıdır. Bunun için gerekli olan şey ise; hastalığın detaylarıyla bilinmesi ve öğrenilmesidir. Bu şekilde sinüzit hastaları daha az sıkıntıyla karşılaşırlar. Aynı zamanda hastalıkla baş etme yolları da öğrenilmiş olur. A ve C vitaminleri açısından zengin bir tedavi sonuç verir. Yara haline gelmiş sinüzit hastalığında bakteri cinsinin saptanmasından sonra uygun bir antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. İlerlemiş vakalarda sinüslerin özel yöntem ve araçlarla yıkanması uygun olur. Böylece hastayı rahatsız eden sinüslerdeki birikintiler temizlenmiş olur. Tedavi edilmemiş sinüzit vakalarında bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bunların en önemlisi göz çukuru iltihabı ya da apsesidir. Bu iltihaplanma tedavi edilmezse gözlerin kör olmasına kadar gidebilmektedir.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara