Tecrübe ve Deneyim Gözlemlenerek Öğrenilir mi?

Tecrübe ve Deneyim Gözlemlenerek Öğrenilir mi?

Yaşadığımız Deneyim ve Tecrübeler bizim aslında hayatımızı yönlendirmemizi ve şekillendirmemizi sağlayan oldukça önem arz eden durumlardır. Gözlemleme yaparak bu durumları öğrenebilir miyiz ? Genelde kendi yaşayarak öğrenen ve başkalarının yaşadıklarından ders alarak öğrenen iki farklı insan vardır. Bunlardan hangisi doğruyu yapıyor. Bu konu üzerinde duracağız.

Gözlem Nedir ?

Gözlem, etrafımızda olup biteni duyu organlarımız ile algılayarak anlam yükleme olarak tanımlanır. Doğduğumuz andan itibaren bu süreç aktif olur. Görerek nesneleri tanırız, işiterek sesleri algılarız kısacası bir çok farklı şekilde gözlem yapabiliriz. Bu yazıda gözlem yaparak diğer insanların hayatlarında yaşadıkları olumlu ve olumsuz durumları analiz edebilir miyiz buna bakalım.

Tecrübe ve deneyim önceki yazılarda da yukarıda da belirttiğim gibi iki farklı şekilde öğrenilmektedir. Bunlardan birincisi kendimiz deneyimleyerek öğrenmek ikincisi ise etrafımızdaki insanların deneyimlerini gözlemleyerek öğrenmektir. Genelde gözlem yeteneği kuvvetli insanlar başkalarının söylediklerine kulak verir ve o söylenenleri beyinlerindeki hafıza klasörüne atarlar ve yeri geldiğinde hafıza ve tecrübe klasöründen o öğrenilen bilgiyi çekip karşılaşabilecekleri durumları öngörürler. Bir de tam aksini yapan insanlar vardır bunlar; çevresindeki insanların düşüncelerini dinlemez ve yaşadığı olumsuzlukları görmelerine rağmen nedense görmek istemezler. Bu güne kadar edindiğim tecrübelerim gösteriyor ki kendisi deneyimleyerek öğrenen insanlar diğer insanlara göre çok daha zorlu yollardan geçmek zorunda kalıyorlar. Burada anlatmak istediğim her konuda başka insanların düşüncelerine ve yaşadıklarına göre yaşamak değil elbette bazı durumları insan ne olursa olsun kendi yaşayarak öğrenmek zorundadır. Anlatılmak istenen şudur; Hep aynı örneği veriyorum belki ama ateşin sıcak olduğunu ve dokunduğumuzda elimizi yakacağını bilmemiz gerekmektedir. Nasıl yakacağını ise etrafımızda daha önce o duyguyu yaşayan biri anlattığında dikkate alıyor olmamız gerekmektedir. Böylelikle hayatımızın bir evresinde ateşe dokunma gibi bir durumun içerisinde kalırsak nasıl etkiler yaşayacağımızı biliriz. Ha tabii ki bu ateşe illaki  dokunmayacağımız anlamına gelmiyor. Eğer öyle olsaydı zaten dünyada kötülük ve olumsuz düşünce olmazdı değil mi ? Ama kendimizi hazırlamamız adına da başkalarının deneyimlerinden ders almamız gerekmektedir. Yani başımıza ne geleceğini bilirsek bir sonraki adımı da hesap edebiliriz.

 

Söylemek istediğim şey aslında Tecrübe ve Deneyim Gözlemlenerek Öğrenilir mi ? Evet öğrenilir. Akıllı insanlar bu deneyimleri hafızalarına atarlar ve yeri geldiği anda onu kullanmayı bilirler. Mantıklı düşünürsek aslında bir nevi öngörü sahibi olabilmek ne kadar güzel bir özellik değil mi ? Düşünsenize bir şey yapacaksınız ve hafızanızda o yapacağınız şeye istinaden karşılaşabileceğiniz şeylerinde bir listesi var. Bu iki yönden avantaj sağlamaktadır.

  • İleriye yönelik karşılaşılacak bazı şeyleri bilmenizi sağlayacak,
  • Karşılaşabileceğiniz şeylere göre kendinizi hazırlayıp yeni yöntemler geliştirmenize olanak verecek.

 

Kişisel gelişim için oldukça önemli olan bu konu üzerinde durmanızı , etrafınızı gözlemlemenizi ve beyninizdeki yukarıda bahsini ettiğim o iki klasörü mutlaka yol arkadaşı yapmanızı tavsiye ediyorum. Bir süredir bunu uygulamaya bende çalışıyorum. Asla yanlış olduğunu düşünmediğim için belki ilerleyen süreçte bana kattığı pozitif şeyleri size aktarabilme imkanım olur.

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara