Tecrübe ve Deneyimlerden Ders Alamamak !

Tecrübe ve Deneyimlerden Ders Alamamak !

Kim ister ki hayatında kötü ve olumsuz duyguları tatmayı. Ancak hayat çok farklı gerçekten ve zamanın neler getireceğini asla bilemiyor insan. Tecrübe ve Deneyim aslında yaşadığımız her şeyin hafızamızda bıraktığı her şey değil mi ? Peki neden insan başına gelebilecek şeyleri bilmesine rağmen yapmaya devam ediyor ?   Bu konu oldukça önemli olmasına rağmen neden kimse bu durumu kabullenmek istemiyor. İşte bu durum ile ilgili bir yazı yazma fikri de buradan ve kendi yaşadıklarımdan sonra meydana çıktı.

 

Daha önce yazdığım “ Kazanmak ve Kaybetmek Arasındaki Bağlantı ” başlıklı yazıda Kazanmayı , kaybetmeyi ve tecrübenin ne anlama geldiğini detaylıca anlatmaya çalıştım. Hayatımızdaki önemini de vurgulamaya gayret gösterdim. Hatta ve hatta yazının en sonunda da kendi hayatımda dahi uygulayamadığımı , uygulamak için bir adım atmam gerektiği itirafında da bulundum. Yani aslında sadece yazı yazmak için değil birazda yaşanılanlardan ders almak istediğim için şuan sizlere bu satırları yazıyorum. 😊 Bu arada tecrübe ve deneyimin sadece insanlara mahsus bir şey olmadığını önceki yazımda bahsetmiştim burada da tekrar belirtmek istiyorum. Ancak ben tabii ki insanoğlu yani bizler üzerindeki etkilerini ele alıyorum. Dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren sürekli bir şeyler yaşamaya başlarız.  Yaşadığımız her şey bizlere bir şey öğretir aslında ancak kimi insanlar bu öğretilerden kendilerine pay çıkartırken kimi insanlar da bu öğretileri dikkate almazlar. Aslında hayatta hangi kesimin daha başarılı olduğuna cevap vermek en azından benim gibi bazı konularda ders alamayan insanların verebileceği bir cevap değil elbette ama yaşadığım ve gördüğüm kadarıyla bu deneyim ve tecrübelerden ders alan insanlar diğerlerine göre iki basamak yukarıdan devam ediyorlar hayata. Düşünsenize siz yaşayıp tekrar tekrar öğrenirken yaptığınız şeyin getirisini diğer yanda sizin yaptığınızı bir kez yapmış ve getirisini bir kez öğrenmiş ve bunu hafızasında saklayan bir insan var. Siz öğrenmeye çalışırken başınıza gelecekleri , o sizin başınıza gelebilecek şeyleri öngörebiliyor. Buna halk arasında “Kain” , “Falcı” , “Olağanüstü güçleri olan kimse” gibi yakıştırmalar yapılabiliyor ama aslında tek bir şey söylenebilir o kişi için “Yaşadıklarından Ders almak

Örneğin yine halk arasında bir işi yada bir durumu analiz etmek için kullanılan “Bir Bilene Danışalım” cümlesi aslında bu fikir üzerinden ortaya çıkmıştır. Buradaki o “Bir Bilen” dediğimiz kimseler geçmişte bu durumu yaşayıp, deneyimlemiş ve yaşadıklarını karşısındakine aktararak karşısındakinin aynı şeyleri yaşamasına engel olabilecek kimselerdir. Ya da yapılması gereken bir işi ve durumu doğru şekilde yapmak için de fikirlerine ihtiyaç duyarız bu “Bir Bilen” denilen kimselerin…

 

Bizler bazen gözümüzün gördüğünü görmemek , bildiğimizi bilmemek gibi hatalar yaparız hayatta. Ha  unutmadan belirteyim hatalar yaparız diyorum ama bu durum tersi de olabilir. Doğruları da yapmamız mümkündür ama genellikle işin olumlu tarafını insanlar konuşmayı pek tercih etmezler. Bizde zaten burada yaşanılan şeylerin getirdiği olumsuzlukları üzerine yazıyoruz.

Ben mesela;

Hayatın tüm evresinde her şeyi yaşayarak öğrenmeyi tercih eden taraftayım. Yani ne olursa olsun kendim deneyimlemek isterim. Bunun olumsuzluklarını yaşamıyor değilim. Aslında iyi bir gözlemci olmama, etrafımda olup bitenleri iyi gözlemlememe rağmen tecrübe konusunda sadece yaşayarak öğrenme konusu üzerinde neden bugüne kadar ketum davrandım açıkçası pek bilemiyorum. Bu konuda yazdığım Tecrübe ve Deneyim Gözlemlenerek Öğrenilir mi?  yazısına da göz atmanızı öneririm.Bununla beraber bazı konularda ise yaşadıklarımdan ders almadan hareket ediyordum. Karşılığında ne oldu duymak ister misiniz ? Çok ama çok acı olumsuzluklar yaşadım. Bu konuyu ayrıca yazıp örnek olabileceğimi düşünüyorum. Bu nedenle onları da yazacağım.

 

Bu yazıda yazabileceğim son paragrafta ise ciddi bir mesaj vermek istiyorum. Hayatta eğer mutlu olmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka tecrübelerinizi de yanınızda taşıyın. Beyninizin derinliklerinde mutlaka Tecrübe Klasörü vardır. Ama eğer siz onu tıpkı okunmayan bir kitap gibi rafa kaldırdıysanız hemen  o raftan alıp hafızanızla beraber ilk sıraya koyun. Çünkü size güzel bir yol haritası olacaktır bu. En azından yaşadıklarımdan sonra bunun önemini öğrenmiş oldum. Üzerinde mutlaka ama mutlaka duracağınız bir konu bu ve eğer mutlu olmak istiyorsanız dediğimi lütfen yapın. Gelin birlikte yapmaya çalışalım. Kaç yaşında olursak olalım. Ne yaşadıysak yaşayalım ama bundan sonra en azından bu  konu üzerinde durarak hayatımıza devam edelim.

 

Hayatla gereksiz Cenk etmeye (savaşmaya) özellikle bu konuda gerek olmadığını ben öğrendim. Umarım sizlerde benim gibi öğrenme yolunu tercih etmez ve burada yazılanları dikkate alarak yolunuza devam edersiniz.

 

Not: Kişisel gelişim uzmanı değilim. Konu daha derinlemesine öğrenilmesi gereken bir konudur. Ben sadece sizin karşınıza çıkarmayı tercih ettim. Daha derin araştırma yapmak sizin elinizde.

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara