Terleme ve Terleme Tedavisi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Terleme ve Terleme Tedavisi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Terleme Nedir?

Terleme işlemi, vücutta tamamıyla istemsiz olarak meydana gelen bir işlemdir. Terleme, metabolizmanın sahip olduğu doğal bir fonksiyondur. Bu fonksiyonun, vücut için önemli işlevleri bulunur. Bunlar, vücut ısısının sabitlenmesi ve boşaltım sistemine yapılan katkıdır. Terlemenin birçok kaynağı bulunmaktadır. Spor yapmak, yüksek sıcaklığa maruz kalmak ya da heyecan ve korku durumları terlemenin asıl kaynaklarıdır. Bu tür durumlarda vücut, vücut ısısını sabit tutmak için terler. Bu işlem için, vücudun değişik bölgelerine yayılmış yaklaşık iki milyon adet ter bezi bulunur. Vücut ısısı bazı durumlarda artış göstermektedir. Vücut ısısı, bu durumlardan dış sıcaklık ya da gerilim yüzünden artış gösterirse vücuttaki kan dolaşımı artış gösterir. Bu durumda, ter bezleri aktif hale gelir ve vücudun üst tarafına doğru bir sıcaklık akımı oluşur. Böylece deri üzerinde ter meydana gelir ve bu ter buharlaşarak derinin soğumasına yol açar. Bu yolla, günlük iki litreye kadar su kaybı yaşanabilmektedir. Terlemenin bu fonksiyonu dışında diğer önemli bir fonksiyonu ise, vücutta bulunan zehirli maddelerin ter yoluyla dışarı atılmasıdır. Bu nedenle, terleme işlevi ayrı bir önem kazanmaktadır. Kişilerin fizyolojik yapıları itibariyle, terleme oranları değişkenlik göstermektedir. Bir insan günlük 0.5 ile 1litre arasında terlemektedir. Terleme sonucunda oluşan ter, çoğu kişinin şikayetidir. Bunun nedeni ise, ortaya çıkan kokudur. Temelde ter salgılandığı zaman renksiz ve kokusuz bir yapıdadır. Terin kötü kokmasına neden olan etken ise, bakterilerdir. Kötü ter kokuları için, günümüzde çok çeşitli çözüm yolları bulunmaktadır. Bu yollardan en önemlisi ise temizliktir. Temizliğe artı olarak bazı faktörler ter kokusunu en aza indirgemek için önemlidir. Pamuklu yapıdaki rahat ve hava alabilen kıyafetler, ter kokusunu önleme konusunda çok iyidir. Bunun yanında vücut temizliğine dikkat edilmelidir. Ayrıca alkol, kahve ve yakıcı gıdalardan da uzak durulması, ter kokusunu önlemede işe yarayan diğer etkenleri oluşturmaktadır.

Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Günlük yaşamda kişileri rahatsız edici düzeylere gelebilen ter kokusu, deodorantlar veya antiperspirantlarla önlenebilmektedir. Bu iki madde, birbirinden ayrıdır. Deodorantların yapısı incelendiğinde, antibakteriyel özellikte maddeler ve alkol kaşımıza çıkmaktadır. Bu maddelerin temel görevi bakteri üremesini kontrol altına almak ve ter kokusunun oluşmasını engellemektir. Ter ayrışır ve bu işlemde bakteriler bazı enzimlere ihtiyaç duymaktadır. Terin ayrışması için gerekli bu enzimler, bazı deodorantların yapısında yer almaktadır. Ter kokusuna karşı en çok kullanılan deodorantların kullanımı çok önemlidir. Çünkü yanlış kullanım, kokuyu yok etmek yerine daha kötü duruma getirebilir. Bu nedenle, deodorantlar kuru koltuk altına uygulanmalıdır. Ter kokusunu önlemede diğer bir madde ise, antiperspirantlardır. Bu maddeler ter kokusunu önlemede daha başarılıdırlar. Ter oranı ayarlanır ve terin çok fazla üretilmesi engellenir. Ter üretiminin engellenmesinde ise aliminyum tuzlar kullanılmaktadır. Bu madde alkol içermez. İçerdiği maddeler nemi azaltma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu madde pudralı parfüm içerir ve bu nedenle sadece koltuk altına uygulanmalıdır.

Terleme Tedavisi Var mıdır?

Terlemenin tıpta tedavisi vardır, aşırı terleyen hastalar için botox ile terleme tedavisi uygulanmaktadır. Botoks ile terleme tedavisinin amacı, ter bezlerine botox enjekte ederek ter bezlerini geçici süre ile felç etmektir. Böylece 6 ay süre ile aşırı terleme problemi olan hastalarda memnun edici sonuçlar alınmaktadır. Uygulama avuç içinde aşırı terleme, ayaklarda aşırı terleme sorunu ve koltuk altında aşırı terleme sorunu olan kişilere uygulanmakta ve çok çok memnun edici sonuçlar alınmaktadır.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara