zehirlenme

Zehirlenmeler ve Zehirlenme Belirtileri Nelerdir ?

Zehirlenmeler ve Zehirlenme Belirtileri Nelerdir ?

Az miktarları ile vücuda girdikleri zaman hayati organların normal fonksiyonlarını bozarak sağlığa zarar veren hatta ölüme sebep olan maddelere zehir, bu maddelerin vücuda alınması ile ortaya çıkan belirtilere de zehirlenme denir. Alınan maddenin miktarına bağlı olarak hafif bir bulantı, baş dönmesinden, şiddetli ishal, şok ve solunum durmasına kadar değişen semptomlar ortaya çıkar.

Zehirler 3 halde bulunabilir :

  • Katı halde bulunanlar : Besin maddeleri, mantar, dağ böğürtleni v.s
  • Sıvı halde bulunanlar : Asit, baz, amonyak, petrol ve petrol ürünleri
  • Gaz halde bulunanlar : Karbon monoksit, karbondioksit, metan, bütan gaz, aerosol halindeki böcek ve haşerat ilaçları.

Zehirler vücuda değişik yollardan girerler. Vücuda alınış yönlerine göre de 3 gruba ayrılırlar ;

  • Ağız yolu ile alınanlar
  • Solunum yolu ile alınanlar
  • Deri yolu ile alınanlar

Ağız yolu ile alınan zehirler ya kazaen alınırlar yada intihar kastı ile bilinçlice alınırlar. Zehirli mantar, dağ böğürtleni gibi zehirli maddeler, zirai ilaçlarla ilaçlanmış sebze ve meyvelerin yenilmesi, bozulmuş ve zehirli madde ile bulaşmış gıdaların yenilmesi, fazla miktarda alkol, ve ağrı giderici ilaçlarla alınmış olmasıyla zehirlenme meydana gelebilmektedir. Asit ve alkali gibi kimyasal maddelerle zehirlenmiş olanlarda sindirim sistemi mukozasını yeniden tahriş etmemek için hasta kusturulmaksızın midede nötralize edilmeye çalışılır. Sindirim sistemi yolu ile alınan ilaçların bir kısmı da mide ve bağırsaklardan emilmek sureti ile kana geçerek etki ederler.

Zehirlenmelere karşı önlemlerden biri yediğiniz ve içtiğiniz gıdaların son tüketim tarihlerine dikkat etmektir. Özellikle alış-veriş yaparken aldığınız ürünlerin son tüketim tarihini kontrol ediniz. Tarihi geçmiş ürünlerde bozulma olduğu için zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bunun yanında tadı bozulmuş sebze ve meyve gibi son tüketim tarihi belirli olmayan gıdaları da tüketmeyiniz. Aksi halde zehirlenme riski ile karşılaşabilirsiniz. Gıda zehirlenmesi hakkında söylenebilecek bilgiler bunlar olarak düşünüyorum. Sizlerinde eklemek istediğiniz bilgiler varsa konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

İlaç zehirlenmeleri genellikle çocuklarda görülmektedir. Çocuklar ilaçları şeker gibi gıdalar zannettikleri için bilinçsiz bir şekilde yemektedir. Bunun için ilaçlarınızı çocukların ulaşamayacağı bir yere koymanız gerekir. İlaç zehirlenmesinin bir başka sebebi ise yanlış ilaç kullanımı ya da aynı anda vücuda zararlı birden fazla ilaç kullanılmasıdır.

Zehirlendiğinizi anladığınız takdirde acilen en yakındaki sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

 

Yazar Hakkında
Toplam 307 yazı
naturelbilgi
naturelbilgi
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Durmayın! Fikriniz bizim için çok önemli :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara